04 Temmuz 2022 Pazartesi

“Troya Hazineleri Asırlık Hasret” Televizyonda İlk Kez

“Troya Hazineleri Asırlık Hasret” belgeseli, ilk kez TRT 2 ekranlarında bu gece yayınlanacak.

“Troya Hazineleri Asırlık Hasret” Televizyonda İlk Kez
Haber Giriş Tarihi: 04 Nisan 2019 15:55 Medya Magazin Haberleri

“Troya Hazineleri Asırlık Hasret” belgeseli televizyonda ilk kez gösterime giriyor.

Çanakkale’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan belgeselde, Troya’dan çalınan hazineler konu alınıyor. Yurtdışında yapılan festivallerde büyük ilgi gören “Troya Hazineleri Asırlık Hasret” belgeseli, ilk kez TRT 2 ekranlarında, 4 Nisan Perşembe günü saat 23.30’da yayınlanacak.

Yapımcılığını ve yönetmeliğini Nihal Ağırbaş’ın yaptığı belgeselin senaryosunu gazeteci Ömer Erbil kaleme aldı. Belgesel’de Schliemann’ı tiyatro ve sinema oyuncusu Cenan Çamyurdu canlandırdı.
1873 yılında Truva hazinelerini bularak yurt dışına kaçıran Heinrich Schliemann’ın kazı notları ve hatıralarından alıntılarla oluşturulan senaryoda; Çanakkale’de araştırma yapmış olduğu yerler, Schliemann’ın rotası, eserleri kaçırmış olduğu Karanlık Liman dahil tüm gerçek mekanlar belgeselde görüntülendi. Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Doç Dr. Ali Sönmez ile Arkeolog Nezih Başgelen filmin danışmanları arasında yer aldı.Troya Hazineleri Belgeseli, 2018 Troya Yılı çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen tek film oldu.

TRT2 ekranlarında ilk gösterimi 4 Nisan Perşembe günü saat 23.30’da yapılacak belgeselin tekrar yayınları, 5 Nisan Cuma günü saat 09.00 ve 7 Nisan Pazar günü saat 18.15’te yayınlanacak.

Paylaş:
Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş

Medya Magazin Haberleri

Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş

Kale Grubu çatısı altında yer alan Kaleseramik'in genel müdürlüğü görevine Altuğ Akbaş

Çanakkale’de Estetik ve Güzellik Salonu

Medya Magazin Haberleri

Çanakkale’de Estetik ve Güzellik Salonu

On7 güzellik salonunun Güzellik Uzmanı ve Usta Öğretici Betigül Aslan protez tırnağın bilinmeyen yönlerini Çanakkaleli kadınlar için

Yeni Uçağın Adı Assos Olsun

Medya Magazin Haberleri

Yeni Uçağın Adı Assos Olsun

THY yeni uçağı Boeing 787-9 Dreamliner için sosyal medyada açılan anketle isim aranıyor. Yapılan ankette Assos Antik Kenti'de