15 Temmuz Gecesi Çanakkale’de Yaşananlar

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet’nin en kanlı gecelerinden birisi yaşandı. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızmış olan Fethullahçı Terör Örgütü mensupları devlet mekanizmalarını ele geçirmek amacı ile darbe girişiminde bulundu.

15 Temmuz Gecesi Çanakkale’de Yaşananlar
Haber Giriş Tarihi: 15 Temmuz 2018 13:38 Güncelleme: Özel Haber

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet’nin en kanlı gecelerinden birisi yaşandı. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızmış olan Fethullahçı Terör Örgütü mensupları devlet mekanizmalarını ele geçirmek amacı ile darbe girişiminde bulundu. Sokaklara çıkan Aziz Türk Milleti gerektiğinde tankları durdurarak cuntacılara geçit vermedi. Bu olaylar sırasında peki Çanakkale’de neler oldu? Çanakkale haberleri olarak tüm gelişmeleri bir araya getirdik.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Bunu yapanlar en ağır bedeli ödeyecektir.” açıklaması sonrasında Çanakkale’de bulunan trafik polisleri için “Tüm hassas noktalarda güvenlik önlemi alın.” anonsu yapıldı. Sonrasında Çanakkale’deki polisler Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldı. Yaklaşık yarım saat toplantı yapan emniyet birimleri, Çanakkale Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü önünde geniş güvenlik önemleri aldı. Alınan güvenlik önlemlerine özel hareket polisleri ve çevik kuvvet birimleri de yer aldı.

AK Parti Toplandı

AK Parti ilçe teşkilatından yapılan açıklama sonrasında AK Parti üyeleri parti binasında toplandı.

Halk Meydanlara Döküldü

AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın sms ile yapmış olduğu çağrı sonucunda ellerinde Türk Bayrağı taşıyan kalabalık grup, İskele Meydanı’nda toplandı. Bu gruba AK Parti il binasındakiler ile ilçe merkezlerinden gelenler destekte bulundu. Eceabat ve Gelibolu’dan otobüsler ile gelenler görüldü. Saatler 01:00’da İskele Meydanı’nda ellerinde Türk Bayrağı taşıyan yoğun bir kalabalık oluştu.

GESTAŞ Kapatıldı

Çanakkale Valisi Hamza Erkan’ın talimatı ile GESTAŞ feribot iskelesi yaya ve araç girişine kapatıldı. İskele meydanın toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile slogan atarken Çanakkale Valisi Hamza Erkal, GESTAŞ İskelesinin polis kordonuna alınması adına talimat verdi. Talimat gereğince iskele yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Feribot seferleri durduruldu. Polis arabaları tarafından GESTAŞ İskelesi’ndeki giriş ve çıkışlar kapatıldı. İskele’nin kapatılmasının ardından GESTAŞ iskelesine TOMA getirildi.

Halk Meydanda

İskele Meydanı’nda toplanan vatandaşlara ve partililere hitap eden Adalet ve Kalkınma Partisi Grup başkanvekili Bülent Turan, hükumetin ve devletin görevi başında olduğunu, darbe girişiminde bulunan bir grup askerin ise Pensilvanya’dan aldıkları emir ile demokrasiye darbe yapma girişiminde bulunduğunu söyledi. Bülent Turan yapmış olduğu konuşmada; “Bugün tarihi bir anı yaşıyoruz. Çocuklarımıza onu ile, gurur ile maaşlı alçaklara dur dediğimiz günü yaşıyoruz. Birçok valimiz ile, bazı komutanlarımız ile görüştüm; birkaç yerde paralel hainlere karşı olmak üzere milletimiz meydanlara çıktı. CHP’lisi, Ak Partili’si, MHP’lisi bu meydanda. Yapılan darbe millete karşıdır.” dedi.

Sela Okunmaya Başlandı

Saatler 01:30’u gösterdiği zaman camilerden belirli aralıklar ile sela okunmaya başlandı. Camilerden yapılan anonslar ile halk sokaklara çağrıldı. İskele Meydanın’nda oluşan kabalık git gide artmaya başladı.

Mutan İskele Meydanına Geldi

Alana gelen Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan’da darbelere karşı olduklarını Ak Parti’yi darbe ile değil seçim ile sandıkta yeneceklerini açıkladı.

Camilerde Şükür Namazı Kılındı

Saat 02.00 sularında Çanakkale Merkez’de ezan okunmasının sonrasında birçok camide şükür namazı kılındığı öğrenildi. Saat 02.30 sularında tekrar camilerden sala okunmaya başlandı ve camilerin hapörlörlerinden okunan dualar vatandaşlara dinletildi.

Askeri Hastane Önüne Toma Sevk Edildi

Askeri Darbe girişimi sebebi ile Çanakkale’de olağan üstü hareketlilik devam etti. Saat 04.00 sularında İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri beraberinde TOMA araçları askeri hastahane önünde konuşlanmaya başladı. Görgü tanıklarının ifadesine göre; Şehitler Camii önüne gelen polis ekipleri ile nöbet tutan askerler, bölgenin askeri bölge olması sebebi ile kısa bir tartışma yaşandığı, sonrasında da Askeri Hastane önüne TOMA aracının geldiği belirttiler.

Asker Polis Karşı Karşıya

Çanakkale Boğaz Komutanlığı önünde Emniyet Müdürlüğü ekipleri görüldü. Boğaz Komutanlığı önünde asker ve polis karşılıklı durarak uzun namlulu tüfekler ile nöbet tuttu.

Kalabalıktan “İdam isteriz” Sloganı

Saatler ilerlerken Çanakkale’ye gelen ölüm haberleri halkı kızdırdı. Gelen haberlere öfkelenen halk İskele Meydanı’nda “idam isteriz” şeklinde slogan atmaya başladı. Bu slogan üzerine dönemin Çanakkale Valisi Hamza Erkal, “inşallah o da gelecek” cevabını verdi.

Demokrasi Nöbeti Sabaha Kadar Devam Etti

Sabah ezanı okunduğunda aralarında eski Çanakkale Valisi Hamza Erkal, AK Parti Milletvekil Bülent Turan, AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri ve daire müdürlerinin de bulunduğu kalabalık, İskele Meydanı’nda kılmış oldukları namazın sonrasında ülkenin birlik ve bütünlüğüne gasp edenlerin cezalarını bulmasına adına dua etti. İskele Meydanı’ndaki demokrasi nöbeti sabaha kadar devam etti.

Boğaz ve Garnizon Komutanı “Sıkı Yönetim Komutanı” Olarak Listedeydi

Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu’nun sıkı yönetim komutanı olarak belirlendiğini ifade eden Vali Hamza Erkal, “Bu darbeci Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları içerisinden olan terör örgütü mensuplarının yayınladıkları listede, bizim ile burada Boğaz Komutanlığı’nda görev yapmakta olan bir Tuğamiralimiz listede sıkı yönetim komutanı olarak belirlenmiş.” dedi.

Boğaz ve Garnizon Komutanına Tutuklama Kararı

16 Temmuz 2016 sabah 10:15’te darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen Çanakkale Boğaz ve Garnizon komutanı Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Gelibolu Kara Harp Okulu öğrencileri ve yirmi subayın İstanbul’da ki darbe girişimine destek vermeye giderken gözaltına alındı. 467 öğrenci, yirmi subay ve şoför tutuklandı.

Diğer Yaşananlar

6 Askeri Savcı ve Hakim gözaltına alındı

7 Hakim ve Altı Savcı gözaltına alındı.

36 Polis silahlarına el konularak açığa alındı.

Gelibolu Tugay Komutan gözaltına alındı.

3 Muazzaf Subay ve 1 Vali Yardımcısı gözaltına alındı.

Sedat Laçiner ve beş akademisyen açığa alındı.

Çanakkale Devlet Hastahanesi Başhekimi görevden uzaklaştırıldı.

Sedat Laçiner’in kardeşi Vedat Laçiner gözaltına altındı.

Bozcaada Müftüsü ve iki polis görevden alındı.

Paylaş:
Çanakkale’ye Kuvvetli Yağış Geliyor

Özel Haber

Çanakkale’ye Kuvvetli Yağış Geliyor

Çanakkale ve çevre illere çok kuvvetli yağış geliyor. Marmara Bölgesinde adeta gök delinecek. Meteoroloji uzmanlarının yaptığı bilgilendirmeye göre Perşembe ve

“Gökçeada, Bozcaada Kumar Adasına Dönüştürülebilir”

Özel Haber

“Gökçeada, Bozcaada Kumar Adasına Dönüştürülebilir”

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, geçtiğimiz günlerde kale aldığı “Turizmde yeni açılım için…” başlıklı yazısında gündemi sarsacak bir iddiada bulundu. Sevilay

Limak Enerji Basın Çalışanları İle Bir Araya Geldi

Özel Haber

Limak Enerji Basın Çalışanları İle Bir Araya Geldi

Limak Enerji Uludağ Elektirk Genel Müdürü Ali Erman Aytaç, Çanakkale Bölge Müdürü Gökhan Vanlıoğlu basın çalışanları ile bir araya geldi.