Bağış Bekleyen Hasta Başka Hayatlara Can Oldu

Organ bağışı bekleyen hasta, başka hastalar için umut oldu.

Bağış Bekleyen Hasta Başka Hayatlara Can Oldu
Haber Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2019 16:23 Sağlık Haberleri

Bir süredir böbrek nakli için sıra bekleyen hasta hayatını kaybedince başka hastalar için yaşam kaynağı oldu.

56 yaşında diyabet ve kronik böbrek hastası Davut Doğan, nakil olmak için böbrek bekleme sırasındaydı. Kendisine 3 kez böbrek nakli şansı doğmuş ancak hepsinde de yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle böbrek nakli gerçekleştirilememişti.

Diyabet Derneği Çan Temsilcisi de olan hasta Davut Doğan, 2 gün önce rahatsızlanarak beyin kanaması teşhisiyle Genel Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alındı. Yapılan tüm tıbbi müdahaleye rağmen yaşam mücadelesini kaybederek beyin ölümü gerçekleşti.
Organ bağış gönüllüsü olan merhum Davut Doğan’ın ailesiyle yapılan görüşmeler sonrasında ailesi de merhumun görüşlerinin bilinmesi doğrultusunda karar alarak organ bağışını onayladı.

Organ Nakli Koordinatörleri Uz. Dr. Azem Ülkü, Hemşire Yeliz Baykala, Emine Karakaya ve Gönül Pınarcıoğlu’nun yapmış olduğu titiz çalışmalar sonrasında Davut Doğan’ın karaciğeri Bursa Acıbadem Hastanesi’nde nakil bekleyen hasta için ameliyatla alınarak Bursa’ya gönderildi.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali operasyon ve organ bağışıyla ilgili olarak, “Böylesine mübarek günlerde başkasının canına can katan merhuma rahmet, kederli ailesine ise başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi. Başhekim Tali, özverili çalışmalarından dolayı Organ Bağış ekibine de teşekkür etti.

Paylaş:
Böbrek Nakliyle 6 Yıl Sonra Sağlığına Kavuştu

Sağlık Haberleri

Böbrek Nakliyle 6 Yıl Sonra Sağlığına Kavuştu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesinde böbrek nakli olan Eren Ceviz, 6 yıl sonra sağlığına kavuştu.

Organlarıyla 3 Hastaya Umut Oldu

Sağlık Haberleri

Organlarıyla 3 Hastaya Umut Oldu

Çanakkale'de, trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen Murat Çakman'ın böbrekleri ve karaciğeri, 3 hastaya

Varis Tedavisinde Ameliyatsız Yöntem

Sağlık Haberleri

Varis Tedavisinde Ameliyatsız Yöntem

Varis tedavisinde uygulanan ameliyatsız kapalı Radiofrekans yöntemi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yapılmaya başlandı. ÇOMÜ