20 Mayıs 2019 Pazartesi

Bağış Bekleyen Hasta Başka Hayatlara Can Oldu

Organ bağışı bekleyen hasta, başka hastalar için umut oldu.

Bağış Bekleyen Hasta Başka Hayatlara Can Oldu
Haber Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2019 16:23 Sağlık Haberleri

Bir süredir böbrek nakli için sıra bekleyen hasta hayatını kaybedince başka hastalar için yaşam kaynağı oldu.

56 yaşında diyabet ve kronik böbrek hastası Davut Doğan, nakil olmak için böbrek bekleme sırasındaydı. Kendisine 3 kez böbrek nakli şansı doğmuş ancak hepsinde de yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle böbrek nakli gerçekleştirilememişti.

Diyabet Derneği Çan Temsilcisi de olan hasta Davut Doğan, 2 gün önce rahatsızlanarak beyin kanaması teşhisiyle Genel Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alındı. Yapılan tüm tıbbi müdahaleye rağmen yaşam mücadelesini kaybederek beyin ölümü gerçekleşti.
Organ bağış gönüllüsü olan merhum Davut Doğan’ın ailesiyle yapılan görüşmeler sonrasında ailesi de merhumun görüşlerinin bilinmesi doğrultusunda karar alarak organ bağışını onayladı.

Organ Nakli Koordinatörleri Uz. Dr. Azem Ülkü, Hemşire Yeliz Baykala, Emine Karakaya ve Gönül Pınarcıoğlu’nun yapmış olduğu titiz çalışmalar sonrasında Davut Doğan’ın karaciğeri Bursa Acıbadem Hastanesi’nde nakil bekleyen hasta için ameliyatla alınarak Bursa’ya gönderildi.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali operasyon ve organ bağışıyla ilgili olarak, “Böylesine mübarek günlerde başkasının canına can katan merhuma rahmet, kederli ailesine ise başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi. Başhekim Tali, özverili çalışmalarından dolayı Organ Bağış ekibine de teşekkür etti.

Paylaş:
ÇOMÜ’de Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Hizmet Vermeye Başladı

Sağlık Haberleri

ÇOMÜ’de Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Hizmet Vermeye Başladı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi hizmet vermeye

ÇÖMÜ Rektörü Yaralanan Öğrencileri Ziyaret Etti

Sağlık Haberleri

ÇÖMÜ Rektörü Yaralanan Öğrencileri Ziyaret Etti

ÇÖMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, dün trafik kazasında yaralanan öğrencilerden 2'sini ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde

Obezite Okulu 3. Dönem Mezunlarını Verdi

Sağlık Haberleri

Obezite Okulu 3. Dönem Mezunlarını Verdi

Sağlıklı beslenmeyi öğreten, hareketli yaşamı bir hayat tarzı olarak benimseten ve obezite konusunda farkındalık yaratan Obezite Okulu, 3. dönem mezunlarını