Boğulma Olaylarına Karşı Uyarı

Boğulma Olaylarına Karşı Uyarı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Çanakkale İl Müdürü Levent Yılmaz, yaz sezonunda boğulma olaylarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulunduğu.

Yılmaz, yapmış olduğu yazılı açıklamada, havaların ısınması ile beraber boğulma vakalarında ciddi artışlar gözlendiğini belirtti.

Türkiye’de trafik kazalarından sonra en fazla ölüm olayının boğulma vakalarında görüldüğüne işaret eden Yılmaz, “Boğulma sebepleri incelendiğinde ise ilk olarak yüzme, tekne kazaları, düşme, intihar ve diğer kazalar en başta yer alıyor. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gerçekleşen boğulma olayları doğal olarak en fazla yaz sezonunda meydana gelmektedir. Vatandaşlarımız, sıcaklıkların ani olarak bastırdığı ve kendisini iyice hissettirmiş olduğu bu yaz aylarında serinlemek, piknik yapmak, eğlenmek gibi amaçlar ile ailesi ve çocukları ile beraber deniz, baraj ve göl gibi yerlerin çevresinde mesire alanları tercih etmektedirler güvenli olup olmadığı hakkında hiç bir fikrinin olmadığı bu yerlerde suya girerek serinlemeye çalışmaktadırlar. Bu önemsenmesi gereken bir risktir. Sonuçlarında ciddi yaralanmalara, hatta sonu ölüm ile bitebilecek boğulma vakıalarına yol açabilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Levent Yılmaz, suda boğulma vakalarının önemli bir afet risk profili olduğunu belirtti.

Ülkenin üç tarafının denizler ile çevrili olduğunu, 81 şehrinin 27’sinin denize kıyısının bulunduğunu belirten Yılmaz, açıklamasında şunları kaydetti:

“Geri kalan tüm şehirlerimizin ise göl, akarsu, baraj gibi su kaynakları bakımından zengin olması ve meteorolojik açıdan da yazların sıcak geçmesi sebebi ile suda boğulma olayları ülkemizde sık görülmekte. Çanakkale açısından bu riski değerlendirdiğimiz de ise Bozcaada ve Gökçeada gibi iki ada ilçemizin olması, toplam 671 km kıyı uzunluğumuzun olması, iklim bakımından senenin büyük biri kısmının rüzgarlı geçmesi, barajlar, göller ile mesire alanlarımızın zenginliği ve turizm yoğunluğumuz düşünüldüğü zaman yapılan araştırma ve istatistiklerden de yola çıkarak boğulma olaylarının yaşanmaması için gerekli önlemleri kesinlikle almak zorundayız ve bu anlamda vatandaşlarımızında ilgili yasaklara uyarak çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Havuzlarda ve denizlerde cankurtaran olması, sayılarının arttırılması, olmayan yerlerde uyarı levhalarının gereli işaretlerin yerleştirilmesi, çocukluk döneminden itibaren yüzme eğitiminin verilmesi boğulma olaylarına karşı daha duyarlı ve bilinçli olması, yetkililerin uyarılarına can güvenliği bakımından mutlaka uyulması gereklidir.”

AFAD Çanakkale

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Hastane Personeline İşaret Dili Eğitimi30 Kasım 2018

Hastane Personeline İşaret Dili Eğitimi

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi personeline işaret dili eğitimi veriliyor. Çanakkale Mehmet Akif

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde İlk Kez Deri Eşdeğeri Greftleme Tekniği11 Ekim 2018

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde İlk Kez Deri Eşdeğeri Greftleme Tekniği

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi’nde ilk kez sentetik olarak üretilmiş deri

ÇOMÜ’de Kadın Sağlığı Günleri01 Ekim 2018

ÇOMÜ’de Kadın Sağlığı Günleri

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Kadın Sağlığı Günleri’nde kadıın hastalıkları

Şirvan Organlarıyla 4 Kişiye Umut Olacak20 Eylül 2018

Şirvan Organlarıyla 4 Kişiye Umut Olacak

Geçirmiş olduğu trafik kazası sonucunda beyin ölümü gerçekleşen on dokuz yaşındaki Şirvan Yahşi’nin organları