21 Ağustos 2019 Çarşamba

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde İlk Kez Deri Eşdeğeri Greftleme Tekniği

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi’nde ilk kez sentetik olarak üretilmiş deri eşdeğeri greftleme tekniği kullanıldı. Deri eşdeğerleri ilk olarak, yara iyileşmesini aktive eden ve uyaran faktörler ile optimum

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde İlk Kez Deri Eşdeğeri Greftleme Tekniği
Haber Giriş Tarihi: 11 Ekim 2018 9:34 Güncelleme: Sağlık Haberleri

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi’nde ilk kez sentetik olarak üretilmiş deri eşdeğeri greftleme tekniği kullanıldı.

Deri eşdeğerleri ilk olarak, yara iyileşmesini aktive eden ve uyaran faktörler ile optimum bir yara iyileşme ortamı sağlayan, deriyi taklit eden yapıda ürünlerdir. İkinci olarak ise olarak yaranın kapatılarak zararlı faktörlerden korunmasını sağlayan ürünlerdir.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Melih Bozyel ilk kez gerçekleştirilen işlem ile ilgili şunları söyledi:

“Vücudunun yarısı, göğüs, bacak, kol, ayak ve muhtelif bölgelerde kızgın yağ ile yanmak sureti ile ikinci derece derin yanığı bulunan 38 yaşındaki kadın hastamıza yedi gün boyunca akut tedavisi yapıldıktan sonra lezyonlu bölgelere sentetik deri eşdeğeri greftlemesi yapıldı. Bu teknik sayesinde hastadan tekrar ikinci bir deri grefti alınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. İşlem uygulandıktan sonra hastanın pansuman ihtiyacını azaltarak hasta için konforu sağlamaktadır.”

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali ise konu ile ilgili;

“Hastanemizin Yanık Ünitemizde ilk kez uygulanmaya başlanılan sentetik deri eşdeğeri greftleme tekniği maliyeti fazla bir teknik olmasına rağmen hasta için oldukça konforlu bir tekniktir. Güncel gelişmeleri takip ederek hastalarımız için her zaman en iyisini uygulamaya koymaktayız.” dedi.

Paylaş:
Çanakkale’de Renal Stent Uygulaması Yapıldı

Sağlık Haberleri

Çanakkale’de Renal Stent Uygulaması Yapıldı

Böbrek damarına takılan stent sayesinde sağlığına

Böbrek Nakliyle 6 Yıl Sonra Sağlığına Kavuştu

Sağlık Haberleri

Böbrek Nakliyle 6 Yıl Sonra Sağlığına Kavuştu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesinde böbrek nakli olan Eren Ceviz, 6 yıl sonra sağlığına kavuştu.

Organlarıyla 3 Hastaya Umut Oldu

Sağlık Haberleri

Organlarıyla 3 Hastaya Umut Oldu

Çanakkale'de, trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen Murat Çakman'ın böbrekleri ve karaciğeri, 3 hastaya