06 Ağustos 2020 Perşembe

Engelsiz Sağlık Evleri Projesi Devam Ediyor

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü EDES (Engelliler Destek Programı) hakkında basın açıklamasında bulundu. Çanakkale’de Engelsiz Sağlık Evleri Projesi; Çanakkale Valiliği’nin koordinasyonuyla Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 20.07.2017 tarihinde başlatılan Engelsiz Sağlık Evleri

Engelsiz Sağlık Evleri Projesi Devam Ediyor
Haber Giriş Tarihi: 20 Temmuz 2018 21:32 Sağlık Haberleri

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü EDES (Engelliler Destek Programı) hakkında basın açıklamasında bulundu.

Çanakkale’de Engelsiz Sağlık Evleri Projesi;
Çanakkale Valiliği’nin koordinasyonuyla Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 20.07.2017 tarihinde başlatılan Engelsiz Sağlık Evleri Projesiyle faaliyetlerine devam ediyor.
Engelsiz Sağlık Evleri Projesiyle engelsiz bir Türkiye için yerel dinamikleri daha aktifleştirerek, vatandaşların duyarlılığın artırılması ve engelliliğin önlenmesine katkı sağlamaya çalışılmaktadır.
Çanakkale’de başlatılan projede, Ayvacık’ta sağlık evi olan Behramkale, Kösedere, Korubaşı, Paşaköy ve Tuzla köyleri seçilmiştir. Seçilen köylerdeki engelli vatandaşlar ile kronik hastalık görülme sıklığı en fazla olan 35-60 yaş arası kişilerin, kronik hastalık yönünden tarama ve ölçümlerinin yapılması, riskli bireylerin tedavi hizmetlerine yönlendirilmesi ile farkındalık eğitimleri, diyet ve psikolojik danışmanlık hizmetleri gibi çalışmaların yapılması hedeflenmiştir. Sağlık evlerinde görevli ebeler ile birlikte proje ekibi tarafından proje ve saha çalışmaları sürdürülmektedir.

Belirlenen köylerde yapılan tarama programlarında halk eğitimi seminerleri ve tarama çalışması yapılmış olup tüm katılımcılara kumanya ikramında bulunulmuştur.
Tarama faaliyetlerinde, kronik hastalıklar risk değerlendirme anket çalışması, şeker ölçümü, solunum fonksiyon testi, tansiyon ölçümü, boy-kilo, bel çevresi ölçümü yapılmıştır.
Ocak ayında başlatılan diyet danışmanlığı ile 314 kişiye hizmet verilmiştir. Psikolojik danışmanlık hizmeti alan kişi sayısı 37 olmuştur. Proje kapsamında 392 yetişkin ve 408 öğrenci olmak üzere toplam 800 kişiye eğitim verilmiştir. Genel toplamda tarama yapılan 880 kişi ile ulaşılan kişi sayısı 2031 kişi olmuştur.
Kronik hastalık riski yüksek bulunanlar 2. Basamak sağlık kuruluşuna sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır.

Paylaş:
Organları 3 Kişiye Hayat Oldu

Sağlık Haberleri

Organları 3 Kişiye Hayat Oldu

Çanakkale'de huzurevinde kalan ve dün beyin ölümü gerçekleşen 71 yaşındaki Şahap Arslantürk'ün (fotoğrafta) organları, 3 kişiye

Organ Nakil Merkezi Böbrek Hastalarının Umudu Oldu

Sağlık Haberleri

Organ Nakil Merkezi Böbrek Hastalarının Umudu Oldu

Çanakkale'de üniversite bünyesinde 4 yıl önce kurulan organ nakil merkezi, tamamına yakını kadavradan yapılan başarılı operasyonlarla 82 böbrek hastasını hayata

Böbrek Hastasının 6 Yıllık Bekleyişi Mutlu Sonla Bitti

Sağlık Haberleri

Böbrek Hastasının 6 Yıllık Bekleyişi Mutlu Sonla Bitti

Böbrek yetmezliği nedeniyle 6 yıl boyunca yaşamını diyalize bağlı sürdüren Raşit Çatalkaya, yaklaşık 3 ay önce yaptığı başvurunun ardından uygun