Hastalara TAVİ Yöntemi İle Kalp Kapağı Takıldı

Hastalara TAVİ Yöntemi İle Kalp Kapağı Takıldı

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde aynı güç içerisinde iki hastaya kapalı kap yöntemi olan (TAVİ) işlemi gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emine Gazi, “TAVİ denilen kapalı yöntem ile aort kapak işlemi kliniğimizde bir seneden uzun bir süredir yapılmakta. Ciddi aort kapak darlığı hem kalp yetersizliği sebebi ile ölüm hem de ani ölüm riski yüksek olan özellikle ileri yaş hastalarda karşımıza çıkmakta olan bir kalp hastalığıdır. Tedavisi ancak aort kapağının değiştirilmesi yolu ile olmaktadır. Eskiden sadece açık kalp ameliyatı ile gerçekleştirilen kapak değişim operasyonu, son senelerde hastanemizde kapalı yöntem ile kasıktan da yapılabilmekte. Fakat kapalı yöntem ameliyat için yüksek riskli olan hastalara, Kalp Damar Cerrahisinin de kapalı yönteme onay vermesi ile uygun görülen hastalara uygulanmaktadır. Uygulamış olduğumuz bu yöntemin en büyük artısı bir ya da iki gün içerisinde taburcu edilebilmesi. Ortalama işlem süresinin ise bir saat içerisinde tamamlanabilmesi ve dikiş atılmasına ihtiyaç duyacak bir kesinin olmamasıdır.” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Ünversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emine Gazi, “Tüm işlemler hasta anjiyo olacakmış gibi anjiyo laboratuvarında gerçekleştirilir. Hastanın kısa sürekli etkiye sahip olan bazı ilaçlar verilerek kısmen uyutulması sağlanır. Hastanın işlem öncesinde sedasyon mu yoksa genel anestezi kullanılarak mı uyutulacak olduğuna, genel durumuna bakılarak karar verilir. Hasta uyutulmuş olduktan sonra sol ya da sağ kasık atardamarından girilerek katater yardımı ile kalbin aort kapağına ulaşılır. Kalbe iletilen kateter ile kapağın yerleştirilmesi gereken noktaya ulaşıldıktan sonra büyük bir stent üzerine monte edilmiş kapak o bölgeye yerleştirilir. Yaklaşık bir saat süren TAVİ işlemi sonrası hasta kontrol hedefli olarak bir gece boyunca koroner yoğun bakımda kalır ve herhangi bir sorun yaşanmaz ise ertesi gün normal odaya alınarak takip edilir. Herhangi bir yan etki olmadığı sürece hastalar işlemden sonra iki gün içerisinde taburcu olabilmektedir. Hastanemizde daha önce başarı ile uygulanan kapalı yöntem ile aort kapak değişimi operasyonu Melek Öztürk (86) ve Ahmet Koyun (88) adlı iki hastamıza başarı ile uygulandı. Uygun hastalarımızda bu tedavi yöntemini kullanmaya devam edeceğiz. Özverili çalışmalarından dolayı Kalp Damar Cerrahisi, Anesteziyooloji ve Kardiyoloji ekibine teşekkür ediyorum. Bunun dışında hastanemizde kalp deliğinin kapalı yöntem ile kapatılması, aritmi tedavisi için elektrofizyoloji, şah damara stent uygulaması gibi işlemler de yapılmakta.” açıklamalarını yaptı.

Çanakkale ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Hastane Personeline İşaret Dili Eğitimi30 Kasım 2018

Hastane Personeline İşaret Dili Eğitimi

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi personeline işaret dili eğitimi veriliyor. Çanakkale Mehmet Akif

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde İlk Kez Deri Eşdeğeri Greftleme Tekniği11 Ekim 2018

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde İlk Kez Deri Eşdeğeri Greftleme Tekniği

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi’nde ilk kez sentetik olarak üretilmiş deri

ÇOMÜ’de Kadın Sağlığı Günleri01 Ekim 2018

ÇOMÜ’de Kadın Sağlığı Günleri

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Kadın Sağlığı Günleri’nde kadıın hastalıkları

Şirvan Organlarıyla 4 Kişiye Umut Olacak20 Eylül 2018

Şirvan Organlarıyla 4 Kişiye Umut Olacak

Geçirmiş olduğu trafik kazası sonucunda beyin ölümü gerçekleşen on dokuz yaşındaki Şirvan Yahşi’nin organları