Varis Tedavisinde Ameliyatsız Yöntem

Varis tedavisinde uygulanan ameliyatsız kapalı Radiofrekans yöntemi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yapılmaya başlandı. ÇOMÜ Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr.

Varis Tedavisinde Ameliyatsız Yöntem
Haber Giriş Tarihi: 21 Mayıs 2019 16:54 Sağlık Haberleri

Varis tedavisinde uygulanan ameliyatsız kapalı Radiofrekans yöntemi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yapılmaya başlandı.

ÇOMÜ Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sonay Oğuz, venöz yetersizlik ve varisin oldukça yaygın görülen, belirgin işgücü kaybı, psikolojik, kozmetik sorunlar ve hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirterek %50’lere varan görülme sıkılığı ile ilerleyici bir hastalık olduğunun altını çizdi.
Dr. Öğr. Üyesi Sonay Oğuz, varisin sadece kozmetik bir problem olarak düşünülmesinin yanlış olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü, “Toplum içinde varislerin sadece kozmetik bir problem olabileceği düşüncesi yanlış bir şekilde yer etmiş olsa da aslında varis hastalığın ilerlemesi ile birlikte bacaklardaki ağrı, kramp, yanma, yorgunluk ve şişme ile birlikte kişinin günlük performansını da olumsuz etkileyebilmektedir. Ek olarak gelişebilecek pıhtı ve iltihap durumlarında iyileşmesi zor yaralar açılması ve ölümcül durumları dahi tetikleyebilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Varisin Çeşidine Göre Tedavi Yöntemi Değişiyor
Varislerin şiddeti, tipi ve yerleşim yerine göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar ilaç tedavisi, kompresyon yöntemleri (varis çorabı) ile birlikte skleroterapi (köpük, iğne), transkutan lazer-radiofrekans, cerrahi olarak onarım ve bozuk damarların çıkartılması şeklinde olabilmektedir. Ek olarak son zamanlarda kullanıma giren ve kapalı yöntemler olarak da bilinen lazer, radiofrekans, yapıştırma vb. yöntemler ile ameliyatsız varis müdahaleleri son derece başarılı şekilde yapılabilmektedir.

Hasta yönünden konforlu, kesi, dikiş, narkoz (anestezi) ihtiyacı olmayan ve aynı gün taburcu olunabilen, sadece bir iğne yardımıyla lokal anestezi altında gerçekleştirilen radiofrekans yöntemi de hastanemiz bünyesinde uygulanmaktadır. Ek olarak varis ve venöz yetersizlik durumlarında tam iyileşmeyi sağlamak için gerekli cerrahi onarımlar, iğne-köpük (skleroterapi) ve kılcal varisler için ciltten uygulanan transkutan lazer tedavileri de hastanemizde uygulanmaktadır.

Gelişen teknolojinin sağlık sektöründeki yenilikleri ile birlikte varis ve venöz yetersizlik konusunda son derece başarılı sonuçlar yüksek hasta konforuyla birlikte hastanemiz bünyesinde de sağlanmaktadır.

Her hastalıkta olduğu gibi varislerde de erken tanı hastalığın seyri ve tedavisi için oldukça önemli olmaktadır. Varis hastalarının erken tanı ve tedavileri için Kalp ve Damar Cerrahi polikliniğimizde hizmet vermektedir.”

Paylaş:
Organları 3 Kişiye Hayat Oldu

Sağlık Haberleri

Organları 3 Kişiye Hayat Oldu

Çanakkale'de huzurevinde kalan ve dün beyin ölümü gerçekleşen 71 yaşındaki Şahap Arslantürk'ün (fotoğrafta) organları, 3 kişiye

Organ Nakil Merkezi Böbrek Hastalarının Umudu Oldu

Sağlık Haberleri

Organ Nakil Merkezi Böbrek Hastalarının Umudu Oldu

Çanakkale'de üniversite bünyesinde 4 yıl önce kurulan organ nakil merkezi, tamamına yakını kadavradan yapılan başarılı operasyonlarla 82 böbrek hastasını hayata

Böbrek Hastasının 6 Yıllık Bekleyişi Mutlu Sonla Bitti

Sağlık Haberleri

Böbrek Hastasının 6 Yıllık Bekleyişi Mutlu Sonla Bitti

Böbrek yetmezliği nedeniyle 6 yıl boyunca yaşamını diyalize bağlı sürdüren Raşit Çatalkaya, yaklaşık 3 ay önce yaptığı başvurunun ardından uygun