Güneş Enerjisiyle Çalışan Otomobil Çanakkale’de

Güneş Enerjisiyle Çalışan Otomobil Çanakkale’de

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen güneş enerjili araç “B.O.W. İSTKA” Çanakkale’ye geldi.

Güneş enerjisiyle çalışan araç Çanakkale’de, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanda bulunan Şehitler Abidesine gelerek ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Güneş Arabası Ekibi (İTÜGAE) tarafından dizayn edilen yeni nesil güneş enerjisiyle çalışan araç, “B.O.W. İSTKA” tanıtım amacıyla Türkiye turuna çıktı.

Ondört yıllık çalışmanın sonunda üretilen güneş enerjisiyle çalışan otomobil, Çanakkale ziyaretinden sonra Bursa, Eskişehir ve Ankara da gidecek. Araç son olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ziyaret edecek.

Otomobil hakkında bilgi veren İTÜGAE üyesi ve İTÜ Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği öğrencisi Ömer Nezih Atalay, yaptığı açıklamada, bu turu düzenlemekteki amaçlarının vatandaşları teknolojik gelişmeler hakkında bilgilendirmek olduğunu söyledi.
Ayrıca araç hakkında teknik bilgilerde veren son sınıf öğrencisi Atalay Şu ifadeleri kullandı. “140 kilometre hız yapabilen bu aracımızın 6.1 kilovat batarya paketi bulunuyor. Sadece bataryasıyla 345 km yol alabiliyor fakat üzerindeki güneş panelleri eklendiğinde bu mesafe 750 kilometreye kadar çıkabiliyor. Normal düz bir yolda 75 kilometre hızla hiç durmadan güneşten aldığı enerjiyle gidebilme kapasitesine sahip. Araç 171 kilogram ağırlığında ve karbon fiber maddesinden oluşuyor.” Dedi.

Çanakkale Gelibolu Yarımadası Şehitler Abidesi

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Türkiye’de Yaptı, Üç Kıtada Patent Aldı21 Ağustos 2018

Türkiye’de Yaptı, Üç Kıtada Patent Aldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’nın

Resmi Kurumlar Pardus’a Geçiş Yapıyor21 Ağustos 2018

Resmi Kurumlar Pardus’a Geçiş Yapıyor

Yerli işletim sistemi olan Pardus, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teknolojide yerli ve

Albayrak Grubu Yerli Yazılım Pardus’a Geçiyor20 Ağustos 2018

Albayrak Grubu Yerli Yazılım Pardus’a Geçiyor

Yeni Şafak Gazetesi, Albayrak Medya Grubu’nun, Amerika Birleşik Devletleri’ne tepki olarak yerli yazılıma geçiş

Türkiye Üretecek Dünya Alacak20 Ağustos 2018

Türkiye Üretecek Dünya Alacak

ATAK helikopterinden HÜRKUŞ’a, Türkiye’nin gururu olan askeri teknoloji ürünlerine dünya ülkeleri talip. Türk mühendisleri