18 Ağustos 2022 Perşembe

Türkiye Üretecek Dünya Alacak

ATAK helikopterinden HÜRKUŞ'a, Türkiye’nin gururu olan askeri teknoloji ürünlerine dünya ülkeleri talip. Türk mühendisleri tarafından üretilen ürünler, Bolivya’da Kolombiya’ya kadar onlarca ülkeye ihraç edilecek. 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Savunma Sanayii Başkanı

Türkiye Üretecek Dünya Alacak
Haber Giriş Tarihi: 20 Ağustos 2018 18:59 Teknoloji Haberleri

ATAK helikopterinden HÜRKUŞ’a, Türkiye’nin gururu olan askeri teknoloji ürünlerine dünya ülkeleri talip. Türk mühendisleri tarafından üretilen ürünler, Bolivya’da Kolombiya’ya kadar onlarca ülkeye ihraç edilecek.

10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından ASELSAN’a misafir edilen büyükelçilere projeler ile ilgili sunum yapıldı. Sunumda Türk Savunma Sanayisi’nin bel kemiği olan ürünler ve bu ürünlerin ihracat edildiği, ihracat potansiyelinin olmuş olduğu ülkeler paylaşıldı.

Tüm Dünya Türk İnsansız Hava Araçlarını Bekliyor

Türkiye’nin MALE sınıfındaki ilk insansız hava aracı olan TUSAŞ ANKA, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı envanterinde aktif olarak görev yapmakta. Uydudan kontrol yeteneğine sahip olan ANKA-S, birkaç gün önce atış testini başarılı bir şekilde tamamladı. ANKA; A, B, I ve S olmak üzere dört konfigürasyonda kullanımdalar. Ayrıca Malezya’ya ihracatı ile ilgili olaraktan birçok somut adım her iki taraf tarafından da atılmış durumda.

ANKA’nın ihracat potansiyeli olan ülkeler ise Endonezya, Pakistan, Nijerya, Senegal, Polonya, Brezilya, Kuveyt, Bangladeş, Malezya, Cezayir, Ruanda, Zambiya, Venezüella ve Bahreyn olarak sıralandı.

Ondan Fazla Ülke ATAK’ı Bekliyor

İtalya ve Türkiye ortaklığı ile üretilen TUSAŞ T-129, Türkiye’nin ilk milli helikopteri. Helikopterin yarısından fazlası yerli ve milli olarak üretilmekte. Şu ana kadar Jandarma Havacılık Başkanlığına 3, Kara Havacılık Komutanlığı’na 34 olmak üzere otuz yedi adet T-129 ATAK teslim edildi. Ayrıca, Pakistan’a 1.5 dolar bedel ile otuz adet ATAK ihracatı geçtiğimiz günlerde imzalandı. Bu Türkiye’nin tek kalemde yapmış olduğu en büyük savunma ihracı oldu.

ATAK’ın ihracat potansiyeli olan ülkeler ise Bangladeş, Bahreyn, Fas, Nijerya, Senegal, Brezilya, Romanya, Çekya, Tayland, Libya, Katar, Polonya, Kuveyt ve Kolombiya.

Bolivya, Hürkuş’u Bekiyor

TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRKUŞ’un eğitim modeli olan HÜRKUŞ-B, Hava Kuvvetli Komutanlığı’nın 15-30 adetlik siparişi kapsamında seri üretim halinde. Sene sonuna kadar teslimatları başlayacak. Hafif Taarruz modeli olan HÜRKUŞ-C ise hem Jandarma Genel Komutanlığı hem de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan sipariş almış durumda. Üretimin yakın bir zamanda başlaması beklenmekte.

HÜRKUŞ’un ihracat potansiyeli olan ülkeler ise Senegal, Venezuela, Peru, Kuveyt, Nijerya ve Bolivaya.

Paylaş:
Türkiye’de Yaptı, Üç Kıtada Patent Aldı

Teknoloji Haberleri

Türkiye’de Yaptı, Üç Kıtada Patent Aldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’nın sorasında bir patent de Avrupa Patent

Resmi Kurumlar Pardus’a Geçiş Yapıyor

Teknoloji Haberleri

Resmi Kurumlar Pardus’a Geçiş Yapıyor

Yerli işletim sistemi olan Pardus, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teknolojide yerli ve milli ürünler çağrısının ardından büyük bir

Albayrak Grubu Yerli Yazılım Pardus’a Geçiyor

Teknoloji Haberleri

Albayrak Grubu Yerli Yazılım Pardus’a Geçiyor

Yeni Şafak Gazetesi, Albayrak Medya Grubu’nun, Amerika Birleşik Devletleri’ne tepki olarak yerli yazılıma geçiş sürecini hızlandırmış olduğunu duyurdu. Yeni Şafak’ın