Reklam

Alışverişlerde Naylon Poşet Ücretli Oluyor

Alışverişlerde ücretsiz poşet dönemi bitiyor. Ekim sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen uygulama kapsamında poşet fiyatlarını ise bakanlık belirleyecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu yüz günlük eylem planında plastik poşetlerin çevre koruma

Alışverişlerde Naylon Poşet Ücretli Oluyor
Haber Giriş Tarihi: 06 Ağustos 2018 13:37 Ulusal Haberler

Alışverişlerde ücretsiz poşet dönemi bitiyor. Ekim sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen uygulama kapsamında poşet fiyatlarını ise bakanlık belirleyecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu yüz günlük eylem planında plastik poşetlerin çevre koruma faaliyetleri kapsamında ücretlendirilmesi de yer aldı.

Buna göre, plastik poşetler için öngörülen takvim de erkene alınarak ücretlendirmenin ekim ayı sonuna kadar başlatılması beklenmekte.

Yeni yönetmeliğe göre plastik torbalar, mesafeli sözleşmeler ile yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında alıcıya ücretsiz verilmeyecek ve ücretsiz vermeye imkan verecek herhangi bir promosyona ya da kampanyaya dahil edilmeyecek.

15 mikron ila elli mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacak. Bu kalınlığın altında ya da üstünde olan poşetler ise ücretsiz verilmeye devam edecek.

Üç ay içerisinde yürürlüğe girmesi beklenen plastik torbalara ücret uygulanmasına poşetlerin ücretleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek. Söz konusu ücretin altında ise bir tarife uygulanamayacak.

Paylaş:
İzmir’de 18 Mart Konferansı

Ulusal Haberler

İzmir’de 18 Mart Konferansı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde ‘Siperin Ardındaki Çanakkale’ başlıklı konferans

Macaristan’da 18 Mart Anısına Tören

Ulusal Haberler

Macaristan’da 18 Mart Anısına Tören

Macaristan’nın Tapolca şehrinde 18 Mart anısına tören

Edirne’de Çanakkale Tohumlarına Büyük İlgi

Ulusal Haberler

Edirne’de Çanakkale Tohumlarına Büyük İlgi

Çanakkale’nin yerel tohumları, Edirne’de büyük bir ilgi ile