Davalarda Tahmini Karar Süresi Belirlenecek

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün vermiş olduğu bilgiye göre, davalarda tahmini karar süresi uygulaması 1 Ocak 2019’dan itibaren başlıyor. İbn Haldun Üniversitesi’nin Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi’nde konuşan Gül, yargı alanındaki değişikliklerin yaklaşık

Davalarda Tahmini Karar Süresi Belirlenecek
Haber Giriş Tarihi: 07 Ağustos 2018 12:12 Ulusal Haberler

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün vermiş olduğu bilgiye göre, davalarda tahmini karar süresi uygulaması 1 Ocak 2019’dan itibaren başlıyor.

İbn Haldun Üniversitesi’nin Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi’nde konuşan Gül, yargı alanındaki değişikliklerin yaklaşık altı yardır sürmüş olduğunu belirtti.

Gül, yeni uygulamayı şu sözler ile anlattı: “Cumhurbaşkanımız bu hafta açıkladılar, adli sene başladığı zaman 3 Eylül’de uygulamaya girecek bir uygulamamız var. Vatandaş bir dava açtı. Diyelim ki tazminat davası… Biz tüm çalışmalarımızı yaptık. Savcı ve hakimlerle de oturduk, ortalama süreleri belirledik. Türkiye’de süre kaç gün? İki yüz gün. Olması gereken kaç gün? İki yüz gün. Biz bir davanın iki yüz günü ya da yüz günü aşmaması adına hedef koyduk. O süreyi aştı vatandaşımız… Yaklaşık altı yüz dava konusu belirledik, bunları savcı ve hakimlere bildirdik, herkes biliyor. Bu dava yüz birinci güne gelinde hakkında teftiş başlayacak, notu düşecek. Hakim gerekir ise eğitime alınacak.”

Adalet Bakanı, 1 Ocak 2019’dan itibaren dava açıldığı zaman vatandaşlara bir belge verilecek olduğunu belirterek “Dava açarken davayı açan kişinin elindeki belgede; 1 Ocak’ta açtıysa, 30 Haziran’da tamamlanacak gibi bir hedef süre vereceğiz. Kendimizi onun ile yarıştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Paylaş:
Seçimlerin İptali İçin Başvuruda Bulundu

Ulusal Haberler

Seçimlerin İptali İçin Başvuruda Bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Yüksek Seçim Kurulu'na 31 Mart Yerel Seçimleri ve 24 Haziran 2018

Troya Operası Rusya’da Sahne Alacak

Ulusal Haberler

Troya Operası Rusya’da Sahne Alacak

Devlet Opera ve Balesini yeni sezondaki en iddialı eseri "Troya Operası" bu gün Rusya'da Bolşoy Tiyatrosu’nda

Troya İstanbul’a Taşındı

Ulusal Haberler

Troya İstanbul’a Taşındı

“Troya’nın Ardından Sergisi” İstanbul’da sanatseverler için kapılarını