23 Mart 2019 Cumartesi
Reklam

Davalarda Tahmini Karar Süresi Belirlenecek

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün vermiş olduğu bilgiye göre, davalarda tahmini karar süresi uygulaması 1 Ocak 2019’dan itibaren başlıyor. İbn Haldun Üniversitesi’nin Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi’nde konuşan Gül, yargı alanındaki değişikliklerin yaklaşık

Davalarda Tahmini Karar Süresi Belirlenecek
Haber Giriş Tarihi: 07 Ağustos 2018 12:12 Ulusal Haberler

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün vermiş olduğu bilgiye göre, davalarda tahmini karar süresi uygulaması 1 Ocak 2019’dan itibaren başlıyor.

İbn Haldun Üniversitesi’nin Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi’nde konuşan Gül, yargı alanındaki değişikliklerin yaklaşık altı yardır sürmüş olduğunu belirtti.

Gül, yeni uygulamayı şu sözler ile anlattı: “Cumhurbaşkanımız bu hafta açıkladılar, adli sene başladığı zaman 3 Eylül’de uygulamaya girecek bir uygulamamız var. Vatandaş bir dava açtı. Diyelim ki tazminat davası… Biz tüm çalışmalarımızı yaptık. Savcı ve hakimlerle de oturduk, ortalama süreleri belirledik. Türkiye’de süre kaç gün? İki yüz gün. Olması gereken kaç gün? İki yüz gün. Biz bir davanın iki yüz günü ya da yüz günü aşmaması adına hedef koyduk. O süreyi aştı vatandaşımız… Yaklaşık altı yüz dava konusu belirledik, bunları savcı ve hakimlere bildirdik, herkes biliyor. Bu dava yüz birinci güne gelinde hakkında teftiş başlayacak, notu düşecek. Hakim gerekir ise eğitime alınacak.”

Adalet Bakanı, 1 Ocak 2019’dan itibaren dava açıldığı zaman vatandaşlara bir belge verilecek olduğunu belirterek “Dava açarken davayı açan kişinin elindeki belgede; 1 Ocak’ta açtıysa, 30 Haziran’da tamamlanacak gibi bir hedef süre vereceğiz. Kendimizi onun ile yarıştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Paylaş:
İzmir’de 18 Mart Konferansı

Ulusal Haberler

İzmir’de 18 Mart Konferansı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde ‘Siperin Ardındaki Çanakkale’ başlıklı konferans

Macaristan’da 18 Mart Anısına Tören

Ulusal Haberler

Macaristan’da 18 Mart Anısına Tören

Macaristan’nın Tapolca şehrinde 18 Mart anısına tören

Edirne’de Çanakkale Tohumlarına Büyük İlgi

Ulusal Haberler

Edirne’de Çanakkale Tohumlarına Büyük İlgi

Çanakkale’nin yerel tohumları, Edirne’de büyük bir ilgi ile