İlber Ortaylı Çanakkale Zaferi’ni Anlattı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale Zaferi'ni anlattı.

İlber Ortaylı Çanakkale Zaferi’ni Anlattı
Haber Giriş Tarihi: 05 Mart 2019 13:50 Ulusal Haberler

Tarih Profesörü İlber Ortaylı, Mersin’de Çanakkale Zaferi’ni anlattı.

Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü sebebi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Çanakkale Zaferi” konferas verildi. Vatandaşlar, Çanakkale Zaferi’ni İlber Ortaylı’dan farklı bir bakış açısı ile fırsatı elde etti.

Birinci Dünya Savaşı’nın öncesinde gelişen olaylardan bahsederek konuşmaya başlayan Prof. Dr. Ortaylı, sonrasında Birinci Dünya Savaşı öncesi Avusturya Macaristan, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin içerisinde bulunmuş olduğu siyasi, ekonomik ve toplumsal yapıdan bahsederek konuşmasını sürdürdü.

Konferansa “Çanakkale geçilmez lafını diyen biz değiliz” cümlesi damga vurdu. Çanakkale Savaşı’nda İngiliz ordularının geri çekilmiş olduğuna ve büyük kayıplar vermiş olduğuna değinen Prof. Dr. Ortaylı, “ ‘Çanakkale geçilmez’ lafını diyen biz değiliz. İngiliz Harp Kabinesi buna karar verdi, ‘Gelibolu ve Dardanel’ geçilmez’ dendi. Ondan sonra karar hücumları sahasına geçildi. Harbin bu son safhasıdır. ”dedi.

Ayrıca Prof. Dr. Ortaylı, Birinci Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı İmparatorluğu’nun ekonomik, siyasi ve toplumsal durumuna da değindi. Jeopolitik konumu nedeniyle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin’i önemli gördüğüne ve sık sık kenti ziyaret ettiğine de değindi.

Paylaş:
Seçimlerin İptali İçin Başvuruda Bulundu

Ulusal Haberler

Seçimlerin İptali İçin Başvuruda Bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Yüksek Seçim Kurulu'na 31 Mart Yerel Seçimleri ve 24 Haziran 2018

Troya Operası Rusya’da Sahne Alacak

Ulusal Haberler

Troya Operası Rusya’da Sahne Alacak

Devlet Opera ve Balesini yeni sezondaki en iddialı eseri "Troya Operası" bu gün Rusya'da Bolşoy Tiyatrosu’nda

Troya İstanbul’a Taşındı

Ulusal Haberler

Troya İstanbul’a Taşındı

“Troya’nın Ardından Sergisi” İstanbul’da sanatseverler için kapılarını