Marmara Depremi’nin 19. Yılına Doğru

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe basın toplantısına katıldı. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, Marmara Depremi’nin mal ve can kayıplarına sebep olmanın yanında çok

Marmara Depremi’nin 19. Yılına Doğru
Haber Giriş Tarihi: 15 Ağustos 2018 11:38 Ulusal Haberler

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe basın toplantısına katıldı.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, Marmara Depremi’nin mal ve can kayıplarına sebep olmanın yanında çok daha büyük bir tehlikenin henüz yaşanmamış olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, “Bu da 1766 senesinden bu yana kırılmamış olan fay sebebi ile Marmara Denizi’nin içerisinde olacak bir depremdir. Bu deprem, başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’ni ve çevresini etkileyecektir.” dedi.

Gökçe İMO Sakarya Şubesi tarafından düzenlenen Çanakkale, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ, Balıkesir ile İstanbul şube temsilcilerinin katılmış olduğu basın toplantısına katıldı.

Toplantıda sunum yapan Gökçe, “17 Ağustos” denilince sadece Marmara Depremi’nin değil, ülke tarihinde yaşanmış tüm depremlerin akla gelmiş olduğunu belirtti.

Yeryüzünde ve Türkiye’de bilinmeyen hiçbir fay hattının olmadığını savunan Gökçe zemin durumu ve faylar ile ilgili çok sayıda çalışma yapıldığını söyledi.

Depremin ne zaman meydana geleceğinin bilinmediğini belirten Gökçe, “Biraz sonra, on sene, kırk sene sonra bile olabilir. Bu sebep ile biz meslek insanları, inşaat mühendisleri olarak depremin ne zaman olacağına yönelik bir kestirimde bulunamayız, bir tarih veremeyiz. Çünkü böyle bir teknoloji, bilgi yok. Bu henüz bulunmadı.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de yaşanan orta büyüklükteki depremler sonucunda yapı stoku durumunun gözler önüne serilmiş olduğunu aktaran Gökçe, daha yaşanılabilir ve daha güvenli yerleşim yerleri ile yapılan üretilmesinin, deprem risk yönetiminin temel amaçlarından birisi olduğunu belirtti.

Yerleşim planlarındaki ana riskleri göz önüne alarak gerekli düzenlemeleri yapmak adına deprem yönetmeliklerini eksiksiz bir şekilde uygulamak gerektiğinin altını çizen Gökçe, “1999 depremleri, önemli ölçüde mal ve can kayıpları ortaya çıkarmak ile kalmamış, çok daha büyük bir tehlikenin henüz gerçekleşmemiş olduğunu ortaya koymuştur. Bu da 1766 senesinden bu yana kırılmamış olan fay sebebi ile Marmara Denizi’nin içerisinde olacak bir depremdir. Bu deprem, başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’ni ve çevresini etkileyecektir. Buradan yöneticilerimizi bir kez daha uyarıyorum.” ifadelerini kullandı.

Paylaş:
Seçimlerin İptali İçin Başvuruda Bulundu

Ulusal Haberler

Seçimlerin İptali İçin Başvuruda Bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Yüksek Seçim Kurulu'na 31 Mart Yerel Seçimleri ve 24 Haziran 2018

Troya Operası Rusya’da Sahne Alacak

Ulusal Haberler

Troya Operası Rusya’da Sahne Alacak

Devlet Opera ve Balesini yeni sezondaki en iddialı eseri "Troya Operası" bu gün Rusya'da Bolşoy Tiyatrosu’nda

Troya İstanbul’a Taşındı

Ulusal Haberler

Troya İstanbul’a Taşındı

“Troya’nın Ardından Sergisi” İstanbul’da sanatseverler için kapılarını