Türk ve Yunan Bilim İnsanlarından Yeni Biyosensör

Ege Üniversitesi bünyesinde solunum sisteminden kansere kadar birçok hastalığa sebep olan nitrik oksit sentaz enziminin aktivesinin ölçülebilmesi adına bir biyosensör geliştirildi. Ege Üniversitesi bünyesinde solunum sisteminden kansere kadar birçok hastlığa sebep

Türk ve Yunan Bilim İnsanlarından Yeni Biyosensör
Haber Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2018 21:39 Ulusal Haberler

Ege Üniversitesi bünyesinde solunum sisteminden kansere kadar birçok hastalığa sebep olan nitrik oksit sentaz enziminin aktivesinin ölçülebilmesi adına bir biyosensör geliştirildi.

Ege Üniversitesi bünyesinde solunum sisteminden kansere kadar birçok hastlığa sebep olan nitrik oksit sentaz enziminin aktivesinin ölçülebilmesi adına bir biyosensör geliştirildi. Üniversiteden yapılan açıklamada, beyin, kalp damar, mide, bağırsak, solunum sistemi dahil pek çok sistemde ve organda düzgün çalışmamdı zaman hastalıklara yol açan nitrik oksit sentaz enziminin aktivesinin ölçülebilmesi adına çalışma başlatıldığı kaydedildi.

Çalışmada Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Prof. Dr. Mahmet Şengün Özsöz, biyomühendis uzman Zeynep Yılmaz ve Atina Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnreas Papapetropoulos’un görev almış olduğu belirtildi.

Buluşlarının iki amacı olduğuna dikkat çekildi. Bunlar ise biyosensörün hem emzimin aktivitesini hem de bir sitrüllin amino asidinin düzeyini ölçtüğünü bildirdi.

Uluslararası TÜBİTAK Projesi ile yapılan ve buluş sahibinin Ege Üniversitesi olduğu açıklanan açıklamada, çalışmmada nitrik oksiz sentaz aktivesinin kullanıcı dostu kolay ve ucuz bir yöntem ile ölçülebilmesini sağlayan bir yöntemin bulunmuş olduğu belirtildi.

Ayrıca yapılan açıklamada ulusal patentin Ege Üniversitesi’nde olduğuna yer verildi.

Paylaş:
Seçimlerin İptali İçin Başvuruda Bulundu

Ulusal Haberler

Seçimlerin İptali İçin Başvuruda Bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Yüksek Seçim Kurulu'na 31 Mart Yerel Seçimleri ve 24 Haziran 2018

Troya Operası Rusya’da Sahne Alacak

Ulusal Haberler

Troya Operası Rusya’da Sahne Alacak

Devlet Opera ve Balesini yeni sezondaki en iddialı eseri "Troya Operası" bu gün Rusya'da Bolşoy Tiyatrosu’nda

Troya İstanbul’a Taşındı

Ulusal Haberler

Troya İstanbul’a Taşındı

“Troya’nın Ardından Sergisi” İstanbul’da sanatseverler için kapılarını