Türkiye Uzay Ajansı’nın Kuruluş Tarihi Açıklandı

Türkiye Uzay Ajansı’nın Kuruluş Tarihi Açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kurulmasına sayılı günler kalan Türkiye Uzay Ajansı hakkında kritik açıklamada bulundu ve uzay ajansının ne yapacağını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yapmış olduğu açıklama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurmuş olduğu Yüz Günlük Eylem Planı’nın içerisinde yer alan Türkiye Uzay Ajansı’nın ulusal çapta yapılan uzay çalışmalarını koordine edecek ve Uluslar arası ilişkileri yürütecek bir yapıya sahip olacak olduğunu duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şu açıklamaları yaptı;

“Uzay sanayisinin güçlendirilmesi, insan kaynağının geliştirilmesi, uzay teknolojileri alanında bilimsel alt yapıların geliştirilmesi, yeteneklerin ve kapasitenin daha da arttırılması adına Türkiye Uzay Ajansı’nı kuruyoruz.” diyen Varank, Türkiye’nin milli çıkarlarını gözetecek olan ajansın uzay alanında koordinasyon sağlayacak ve denetleyecek bir sistem olduğunu da belirtti.

“Türkiye Uzay Ajansı, yüz günlük icraat programında belirtmiş olduğumuz gibi bu sene içerisinde kurulacak. Teşkilatlanma çalışmaları ise en kısa süre içerisinde tamamlanacak.” dedi.

Türkiye Uzay Ajansı kurulurken uzay teknolojileri konusunda insan kaynağı ve bilimsel altyapıların geliştirilmesini, buna ek olarak da yeteneklerin ve kapasitenin daha üst oranlara çıkarılmasını amaçladıklarını dile getiren Varank, uzay sanayinin güçlendirilmesinin bir gereklilik olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Uzay sanayinin gelişmesi, yürütülen projeler ile programa alınan yeni projelerin çoğalması nedeni ile uzay ve havacılık alanında denetleyecek ve koordinasyon sağlayacak ve Türkiye’nin milli çıkarlarını gözetecek bir yapı ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Uzay sanayisinin güçlendirilmesi, uzay teknolojileri alanında bilimsel altyapıların ve insan kaynağının geliştirilmesi, yeteneklerin ve kapasitenin daha da artırılması adına Türkiye Uzay Ajansı’nı kuruyoruz.

Türkiye Uzay Ajansı, uzay teknolojileri alanında belirlenen stratejilerin ve temel politikaların uygulanmasını sağlayacak. Dışa bağımlı olmayan rekabetçi bir sanayinin geliştirilmesine zemin hazırlayacak. Yeteneklerin ve kapasitenin artırılması adına çalışacak. Bu alanlarda faaliyet gösteren kuruluşları ve kurumları koordine edecek. Uluslararası ve ulusal ilişkileri yürütecek bir yapıda olacak. Aynı zamanda fırlatılan uyduların kayıtlarını da tutacak. Birleşmiş Milletler yanında Türkiye’nin haklarını takip ederek diğer uzay ajansları ile çoklu ve ikilli iş beraberlikleri geliştirecek.”

Yerli uydularımız olan İMECE, TÜRKSAT 6A ve OPMER konusunda yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Varank, “Ülkemiz 2000’li senelerden itibaren uydu teknolojilerinde Araştırma ve Geliştirme çalışmalarına başlamış, ilk olarak gözlem uyduları üzerine yoğunlaşmıştır. Bu süreç içerisinde de BİLSAT, GÖKTÜRK-2 ve RASAT gözlem uyduları tasarlanmış ve üretilmiştir. 17 Ağustos’ta RASAT uydumuz yörüngede yedinci senesini, GÖKTÜRK-2 uydumuz ise 18 Aralık’ta yörüngede altıncı yılını tamamlamış olacak.

Bu uydularda geliştirip üretmiş olduğuuz milli ve yerli ekipmanlar uzay ortamında ilk kez başarı ile kullanılmıştır. Ülkemiz, 2014 senesi itibari ile kazandığı deneyim ve özgüven ile İMECE ve TÜRKSAT 6A gibi daha büyük ölçekli milli ve yerli uydu projelerine başlamış ve bu alanda Uluslar arası anlamda bir üst lige çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

İMECE uydusunun Türkiye’nin ilk milli ve yerli gözlem uydusu olacağını belirten Varank, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Tasarım aşaması devam eden uydunun prototip üretimleri başlamıştır. Bu uydular ile milli ve yerlilik daha da artırılmıştır. 2021 senesi itibari ile söz konusu uydularımızın hizmete alınması hedeflenmektedir.

TÜBİTAK Uzay’a bağlı Optik Sistemler Araştırma Merkezi ise açılışa hazır. Burada uzay kalifiye optikler ile ilgili üretimler ve araştırmalar yapılacak. Yüksek çözünürlüklü gözlem uyduları adına lensler ve aynalar imal edilecek. Hatta alanında ilk kez sekiz yüz mm çapında büyük çaplı bileşenler, aynalar ve lensler yerli imkanlar ile üretilebilecek.”

Çanakkale Türkiye Uzay Ajansı

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Yeni Asgari Ücret Belli Oldu25 Aralık 2018

Yeni Asgari Ücret Belli Oldu

Yeni asgari ücret belirlendi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 senesinde uygulanacak asgari ücret tutarını

Vergi Yapılandırması Ödeme Süresi Uzatıldı02 Ekim 2018

Vergi Yapılandırması Ödeme Süresi Uzatıldı

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında borçlarını yapılandıranlar için son

Yaz Saati Uygulamasına Devam Ediliyor02 Ekim 2018

Yaz Saati Uygulamasına Devam Ediliyor

Resmi Gazete’de bu gün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla yaz saati uygulamasının yıl boyu devam etmesine

KPSS Ön Lisans Başvuruları Başladı28 Ağustos 2018

KPSS Ön Lisans Başvuruları Başladı

2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) önlisans düzeyi için başvurular başladı. Adaylar, KPSS önlisans