Köprü Yapılmasına Ne Gerek Var

Çanakkale’ye köprü yapılmasın diyenler var bu ülkede. Çanakkale’ye köprü yapılmasına ne gerek var, diyenler var. Çanakkale’de köprü yapılacak kadar yoğunluk yok diyenler var. Var da var. Her şeyi ama her şeyi uydurup uydurup söyleyenler var.

Çanakkale’de yaşayıp her sene bayramlarda seyranlarda yaşamamamız gereken trafik çilesini yaşayanlar var bir de benim gibi. Gidin de onlara sorun ne diyorlar. Çanakkale, Eceabat, Kilitbahir, Gelibolu, Çardak ve Lapseki’de yaşayanlara sorun bir de bu gereksiz trafik çilesini.
Biz burada yaşıyoruz, boğazdan da geçmiyoruz, gemiye de binmiyoruz. Ya evimize gitmek istiyoruz ya da şöyle güzel bir kordon turu atalım istiyoruz. Gidemiyoruz, gezemiyoruz.
Burada yaşayıp ta hiç çekmememiz gereken çileyi biz de boşu boşuna çekiyoruz.

Bir de feribot kuyruğunda saatlerce bekleyenlere sorun, bakalım size neler anlatacaklar. Yok yok vazgeçtim. Siz şimdi gider de “Köprü yapılmasına ne gerek var” dersiniz de dayak yersiniz.
Tatilciler, yolcular, gelip geçenler, sürekli bu yolları kullanmak zorunda olanlar. Çok sıkıntılı dakikalar ve hatta saatler yaşıyorlar Çanakkale’de.
5km lik bir kuyruğun sonunda olmak. Şu hayatta karşılaşmak isteyeceğiniz en son şeylerden biri de bu kuyruğun sonunda olmak. O kuyrukta beklerken; o kuyrukta acıkabilirsiniz, sıcaktan pişebilirsiniz, susayabilirsiniz, sigaranız bitebilir ve hatta sıkışabilir tuvalet diye kıvranabilirsiniz.
O kuyrukta her an biri sıranızın önüne geçip pişkin pişkin sırıtabilir, iri cüssesiyle bir kamyoncu size ters ters bakabilir. En kötüsü de biri her an sizi yumruklayabilir. Bu çileli 3-4 saatlik bekleme kuyruğunda her an her şey olabilir.

Yolu Çanakkale’den geçen herkesin tek gündemi “1915 Çanakkale Köprüsü.”
Son sözüm hala “ne gerek var” diyenlere.
Devlet 30 yıl sonrasını da düşünmeli, 50 yıl sonrasını da planlamalı. Birileri çıkıyor maliyet hesaplıyor. Köprünün maliyeti çok fazla, kendini karşılamaz diyorlar. Siz düşünemezsiniz ama devlet 30 yıl sonrasını da düşünmek zorunda. Yıllar evvel İstanbul’daki köprüler içinde aynı şeyleri söylemişler yıllarca. Ne gerek var.

Gerek var. İhtiyaç var. 30 yıl sonra değil şimdi, acilen ihtiyaç var.

Paylaş:
Bir Garip Su Hikayesi

İbrahim Kıroğlu

Bir Garip Su Hikayesi

Çanakkale’de bir garip su hikayesi. Lapseki’de yaşandığı iddia edilen olay şöyle gelişir. Milliyet Gazetesi’nden haber araştırma müdürü Pınar Aktaş, bayram

Nasıl Bir Tahlil Yöntemi

Zeynel Kılıç

Nasıl Bir Tahlil Yöntemi

İnsanı ilgilendiren hiçbir olay, olgu, durum ve bunun gibi süreçlerden sonra ortaya çıkabilen her türlü tüzel kişilik ve kurum, insanın

Fatih Sultan Mehmet, Çanakkale ve Kale-i Sultaniye

Zeynel Kılıç

Fatih Sultan Mehmet, Çanakkale ve Kale-i Sultaniye

Çimenlik Kalesi ve Kilitbahir’i İSTANBUL’un savunması ve Pay-i tahtın kalbini korumak için FATİH SULTAN MEHMET tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. İki kalenin