Zeynel Kılıç

La-Mekan

15 Eylül 2017 1350

BAŞLARKEN
Her şey alemde vücud bulurken “ilk” ile başlar. Bizlerde La-Mekan isimli köşemize vücud verirken, kelime dizininden ibaret olan bu satırlarımız, “ilk” yazımız olma şansını elde etmiş bulunacaktır. Anlamak ve anlamlandırabilmek için durup seyr etmek gerekir ki ortaya bir bakış açısı çıkabilsin. Bakış açısı ise yeni düşünce ufuklarını ve açılımlara sebebiyet verecek bilinçli fiilerin oluşmasına vesile olsun. Eğer durmaz, seyr etmez isek yapacağımız her eylem şüphesiz bir fiil değil adına spontane dedikleri veya infial dedikleri amaçsız bir olaya karşılık gelecektir.
Tüm bu denilenler elbette, La-Mekan köşesini, durarak okuyan okuyucunun, neyi anladığı ile ilgili olacak olan bir durum. Çünkü eskilerin dediği gibi “Nazar Manzarayı belirler.” Lakin Nokta-i Nazarın’da önemli olduğu şüphesiz bir vaka.
***
Üzerimize sabah güneş doğarken gözümüzü açtığımız şehir Çanakkale, eski adı ile Kale-i Sultani.
An itibarı ile bizlerin ortak noktası.
Nefes aldığı, yürüdüğü, sevindiği, üzüldüğü, güldüğü, ağladığı, koştuğu, okuduğu ve bir çok insani olarak isimlendirebileceğimizi her türlü fiili gerçekleştirdiğimiz şehir yani mekan ÇANAKKALE.
Mekan içinde olan insanlarla somutlaşır, ele gelir, kanlı-canlı olur.
Ve o şehrin insanlarının her bir bireyine ait yaşantı o şehrin/mekanın önce hikayesi sonra kimliği haline dönüşür.
Ve Çanakkale …
Öyle bir şehir ki kökleri kuvvetli bir çınar ağacı gibi toprağın derinliklerine kadar uzanmaktadır. Ancak sadece kökler yetmez. Köklerinin yere sapasağlam sarılmış olması aynı zamanda göğe doğru yükselen ulu bir gövdesinin olmasını da gerektirmektedir. Kökler Çanakkale’nin geçmişi ise göğe doğru yükselen gövdesi de Yarını ve ufkudur.
Çanakkale filizlenmiş bir çınar olarak sağlam kökleri ile göğe doğru uzanmak istemektedir.
Şimdilik not düşelim ve Her şeyi tadında bırakalım.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları Canakkale.com internet sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının sadece kısa bir bölümü, köşe yazısına aktif link verilerek kullanılabilir.

Köşe Yazarlarımız

Evran İnşaat Çanakkale

ANKET