Lapseki

Lapseki, Çanakkale ilinin Anadolu yakasında bulunan bir ilçesidir. Lapseki’nin 2 beldesi, 42 köyü bulunmaktadır.
Lapseki; Antik çağ erken dönemlerde “Pityusa” Antik Yunan dönemlerinde ise “Lampsakos” olarak adlandırılmıştır.
Lâpseki ve Çardak iskeleleri, İstanbul’un fethine kadar, Osmanlı kuvvetlerinin Rumeli yakasına geçiş güzergâhı olarak kullanılmıştır.

Lapseki ve Gelibolu arasında her gün düzenli olarak saat başı feribot seferleri yapılmaktadır.
1915 Çanakkale Köprüsü temelleri 18 Mart 2017 tarihinde atılmış önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde tamamlanması beklenmektedir.
Lapseki kirazı ve şeftalisi ile ünlü bir ilçedir. Her yıl geleneksel olarak kiraz festivali düzenlenmekte Türkiye’nin en büyük ve tatlı kirazları yarıştırılmakta, dereceye girenlere çeşitli ödüller verilmektedir.

Lapseki’nin 2 adet beldesi bulunmaktadır. Umurbey Beldesi ovasıyla ünlüdür ve bu ova da Çanakkale’nin en güzel şeftali ve kirazlarını yetişir.
Çardak Beldesi; Lapseki yolu üzerinde ilçeden Biga yönüne doğru 5 kilometre ileride, kıyı şeridine kurulmuş güzel bir yerleşim yeridir. Çardak’ta Osmanlı dönemi eserlerinden Gazi Yakup Bey tarafından 1463-1464 yıllarında yaptırılan Yakup Bey Camii, Han ve Hamamı halen kullanılır durumdadır. Çardak plajı ve Çardak Kum’u denilen bölgenin manzarası çok güzeldir.
Geleneksel Çardak Yağlı Güreşleri de adından çokça söz ettirmekte ülke genelinde güreş sporcularının Kırkpınar’dan sonra tercih ettiği bölge konumundadır.

Lapseki Dalyan mahallesinde plaj bölgesinde, her yıl düzenli olarak yapılmaya çalışılan, Geleneksel Plaj Voleybolu’na yurt içi ve yurt dışından kalabalık ekipler halinde milli sporcular katılım göstermektedirler.

Lapseki’nin Bahar Pilavı meşhurdur. Özellikle hıdrellezde oğlak etiyle yapılan bu pilav yörede yaşayan herkes tarafından bilinen ve sevilen bir yemektir. Lâpseki’de soğanlı ve ıspanaklı şeklinde yapılan Sini basması, Peynir helvası, Kabaklı börek, sütlü göce ile yapılan Tumbi, sütlü göce ve tavukla yapılan Mantı, Kuşburnu kurabiyesi ve ot yemekleri dikkat çeken diğer yöresel yemeklerdir.

Lapseki Haberleri

Sami Yavaş’tan Sömestr Hediyesi16 Ocak 2019 Çarşamba
Sami Yavaş’tan Sömestr Hediyesi
Lapseki MHP İlçe Başkanının Annesi Vefat Etti12 Ocak 2019 Cumartesi
Lapseki MHP İlçe Başkanının Annesi Vefat Etti
Lapseki’de Evran Et Kasap Dükkanı Açıldı12 Ocak 2019 Cumartesi
Lapseki’de Evran Et Kasap Dükkanı Açıldı
Çardak’ta Binlerce Balık Karaya Vurdu11 Ocak 2019 Cuma
Çardak’ta Binlerce Balık Karaya Vurdu

Lapseki Otelleri


Lapseki Gezilecek Yerler


Lapseki Videoları ve Fotoğrafları