Lapseki

Lapseki, Çanakkale ilinin Anadolu yakasında bulunan bir ilçesidir. Lapseki’nin 2 beldesi, 42 köyü bulunmaktadır.
Lapseki; Antik çağ erken dönemlerde “Pityusa” Antik Yunan dönemlerinde ise “Lampsakos” olarak adlandırılmıştır.
Lâpseki ve Çardak iskeleleri, İstanbul’un fethine kadar, Osmanlı kuvvetlerinin Rumeli yakasına geçiş güzergâhı olarak kullanılmıştır.

Lapseki ve Gelibolu arasında her gün düzenli olarak saat başı feribot seferleri yapılmaktadır.
1915 Çanakkale Köprüsü temelleri 18 Mart 2017 tarihinde atılmış önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde tamamlanması beklenmektedir.
Lapseki kirazı ve şeftalisi ile ünlü bir ilçedir. Her yıl geleneksel olarak kiraz festivali düzenlenmekte Türkiye’nin en büyük ve tatlı kirazları yarıştırılmakta, dereceye girenlere çeşitli ödüller verilmektedir.

Lapseki’nin 2 adet beldesi bulunmaktadır. Umurbey Beldesi ovasıyla ünlüdür ve bu ova da Çanakkale’nin en güzel şeftali ve kirazlarını yetişir.
Çardak Beldesi; Lapseki yolu üzerinde ilçeden Biga yönüne doğru 5 kilometre ileride, kıyı şeridine kurulmuş güzel bir yerleşim yeridir. Çardak’ta Osmanlı dönemi eserlerinden Gazi Yakup Bey tarafından 1463-1464 yıllarında yaptırılan Yakup Bey Camii, Han ve Hamamı halen kullanılır durumdadır. Çardak plajı ve Çardak Kum’u denilen bölgenin manzarası çok güzeldir.
Geleneksel Çardak Yağlı Güreşleri de adından çokça söz ettirmekte ülke genelinde güreş sporcularının Kırkpınar’dan sonra tercih ettiği bölge konumundadır.

Lapseki Dalyan mahallesinde plaj bölgesinde, her yıl düzenli olarak yapılmaya çalışılan, Geleneksel Plaj Voleybolu’na yurt içi ve yurt dışından kalabalık ekipler halinde milli sporcular katılım göstermektedirler.

Lapseki’nin Bahar Pilavı meşhurdur. Özellikle hıdrellezde oğlak etiyle yapılan bu pilav yörede yaşayan herkes tarafından bilinen ve sevilen bir yemektir. Lâpseki’de soğanlı ve ıspanaklı şeklinde yapılan Sini basması, Peynir helvası, Kabaklı börek, sütlü göce ile yapılan Tumbi, sütlü göce ve tavukla yapılan Mantı, Kuşburnu kurabiyesi ve ot yemekleri dikkat çeken diğer yöresel yemeklerdir.

Lapseki Haberleri

Lapseki’de Elektronik Denetleme Sistemi Başlıyor17 Şubat 2018 Cumartesi
Lapseki’de Elektronik Denetleme Sistemi Başlıyor
Lapseki’de Baltalı Cinayet16 Şubat 2018 Cuma
Lapseki’de Baltalı Cinayet
Lapseki’de Çiftçilere Bilgilendirme Toplantısı16 Şubat 2018 Cuma
Lapseki’de Çiftçilere Bilgilendirme Toplantısı
Çardak Deve Güreşleri Ertelendi14 Şubat 2018 Çarşamba
Çardak Deve Güreşleri Ertelendi

Lapseki Gezilecek Yerler


Lapseki Videoları ve Fotoğrafları