Bakla Keşkeği

Bakla Keşkeği

Keşkek Anadolu’nun her köşesinde yapılan bir yemektir. Ancak yapılmış olduğu yöreye göre rengine ya da içinde bulunan ete göre farklılık gösterebilmekte. Çanakkale yöresel yemeklerinden bir tanesi olan bakla keşkeği bu türlerden bir hayli ayrılmakta.

Bakla Keşkeği Malzemeleri

İki su bardağı kırık kuru bakla

İki yemek kaşığı salça

Bir büyük kuru soğan

Zeytinyağı

Yarım litre su

Bir tutam tuz

Bakla Keşkeği Yapılışı

Baklalar ıslatılarak bekletilir, kabukları soyulur. Kabukları soyulan baklalar bir tencere içerisinde pişirilir. Soğuduktan sonra delikli kaptan geçirilir. Bir tencere içerisinde zeytinyağı, rendelenmiş soğan, salça eklenerek kavrulur. İçerisine delikli kaptan geçirilen baklalar ilave edilir. Piştikten sonra tabaklara koyularak üzerine baharatlar ilave edilerek servis edilir.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Çanakkale'nin Yöresel Yemekleri

Deniz Börülcesi Salatası

Deniz Börülcesi Salatası

Çanakkale yemekleri arasında bulunan deniz börülcesi salatası kesinlikle denenmesi gereken tarifler arasında yer alıyor.

Ekşili Börülce

Ekşili Börülce

Çanakkale yemekleri arasında bulunan ekşili börülce yaz aylarının vazgeçilmezi arasında. Börülce salatasının bu halini

Sarımsaklı Patates Köftesi

Sarımsaklı Patates Köftesi

Çanakkale yemekleri arasında bulunan sarımsaklı patates köftesi, yiyebileceğiniz en lezzetli patates olabilir. Patates toplarından

Peynirli Kabak

Peynirli Kabak

Çanakkale yemekleri arasında bulunan peynirli kabak oldukça lezzetli. Kabak sevmeyecek kişilerin bile sevmesini sağlayacak.