Basma Helvası

Basma Helvası

Çanakkale yöresel yemekleri arasında bulunan bu helva un, bolca ceviz içi ve şeker kullanılarak hazırlanıyor. Soğuduktan sonra baklava dilimleri şeklinde kesilerek servis ediliyor.

Basma Helvası Malzemeleri

750 gram un

Yarım kilo şeker

100 gram ceviz içi

150 ml zeytinyağı

1 su bardağı su

Basma Helvası Hazırlanışı

Zeytinyağı, geniş bir tava içerisine konularak, kızdırılır. Yağ kızdığı zaman bir fincan soğuk su eklenerek, kapağı kapatılır ve on dakika süre ile kaynamaya bırakılır. Sürenin bitiminde un koyularak, kısık ateşte, unun rengi koyulaşana kadar, sürekli karıştırılarak, yaklaşık otuz dakika boyunca kavrulur. Kavrulmanın işleminin son on dakikasında, ceviz için de ilave edilir.

Ayrı bir kap içerisinde şeker ve bir su bardağı su kaynatılarak, koyulaşmaları sağlanır. Koyulaşan şerbet soğumaya bırakılır. Kavrulmak olan diğer malzemelerin üzerine, soğutulmuş şerbet dökülür. Tahta kaşık ile çok seri şekilde buharın kaçmasına izin verilmeden iki dakika boyunca karıştırılır. Sürenin sonunda karışım bir tepsiye dökülerek sıcak durumdayken elle bastırılır ve soğumaya bırakılır. Soğuyan helva, baklava dilimi biçiminde kesilerek servisi yapılır.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Çanakkale'nin Yöresel Yemekleri

Bakla Fava

Bakla Fava

Çanakkale yemekleri arasında bulunan bakla fava, Baklanın en güzel hallerinden biri olan zeytinyağlı fava,

Deniz Börülcesi Salatası

Deniz Börülcesi Salatası

Çanakkale yemekleri arasında bulunan deniz börülcesi salatası kesinlikle denenmesi gereken tarifler arasında yer alıyor.

Ekşili Börülce

Ekşili Börülce

Çanakkale yemekleri arasında bulunan ekşili börülce yaz aylarının vazgeçilmezi arasında. Börülce salatasının bu halini

Sarımsaklı Patates Köftesi

Sarımsaklı Patates Köftesi

Çanakkale yemekleri arasında bulunan sarımsaklı patates köftesi, yiyebileceğiniz en lezzetli patates olabilir. Patates toplarından