Basma Helvası

Basma Helvası

Çanakkale yöresel yemekleri arasında bulunan bu helva un, bolca ceviz içi ve şeker kullanılarak hazırlanıyor. Soğuduktan sonra baklava dilimleri şeklinde kesilerek servis ediliyor.

Basma Helvası Malzemeleri

750 gram un

Yarım kilo şeker

100 gram ceviz içi

150 ml zeytinyağı

1 su bardağı su

Basma Helvası Hazırlanışı

Zeytinyağı, geniş bir tava içerisine konularak, kızdırılır. Yağ kızdığı zaman bir fincan soğuk su eklenerek, kapağı kapatılır ve on dakika süre ile kaynamaya bırakılır. Sürenin bitiminde un koyularak, kısık ateşte, unun rengi koyulaşana kadar, sürekli karıştırılarak, yaklaşık otuz dakika boyunca kavrulur. Kavrulmanın işleminin son on dakikasında, ceviz için de ilave edilir.

Ayrı bir kap içerisinde şeker ve bir su bardağı su kaynatılarak, koyulaşmaları sağlanır. Koyulaşan şerbet soğumaya bırakılır. Kavrulmak olan diğer malzemelerin üzerine, soğutulmuş şerbet dökülür. Tahta kaşık ile çok seri şekilde buharın kaçmasına izin verilmeden iki dakika boyunca karıştırılır. Sürenin sonunda karışım bir tepsiye dökülerek sıcak durumdayken elle bastırılır ve soğumaya bırakılır. Soğuyan helva, baklava dilimi biçiminde kesilerek servisi yapılır.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Çanakkale'nin Yöresel Yemekleri

Biga Köftesi

Biga Köftesi

Çanakkale yemekleri arasında bulunan Biga köftesi, İnegöl Köftesi’ne benziyor denilse de yediklerinde farkını hemen

İncir Dolması

İncir Dolması

Çanakkale yemekleri arasında bulunan incir dolması, farklı olduğu kadar da güzel. İncir Dolması Malzemeleri

Kabak Reçeli

Kabak Reçeli

Çanakkale yemekleri arasında bulunan kabak reçeli, sabah kahvaltılarında sevilerek tüketiliyor. Kabak Reçeli Malzemeleri Bir

Kiraz Reçeli

Kiraz Reçeli

Çanakkale yemekleri arasında bulunan kiraz reçeli, sabah kahvaltılarında sevilerek tüketiliyor. Kiraz Reçeli Malzemeleri Bir