Gelibolu Böreği

Gelibolu Böreği

Çanakkale yöresel yemekleri arasında Gelibolu Böreği kendisine hastır. Yapımında sadece kabak ve soğan ile çeşitli baharatlar kullanılarak yapılmaktadır. Bölgeye özgü sevilen lezzetler arasında bulunur.

Gelibolu Böreği Malzemeleri

Bir kg kabak

İki tane orta boy yumurta

Üç tane taze soğan

¼ demet taze nane, dereotu

Yarım çay bardağı Ayçiçek yağı

Beş tane yufka

Pul biber, karabiber, tuz

Gelibolu Böreği Hazırlanışı

Gelibolu Böreği yapımı için ilk olarak fırın tepsisini hazırlayarak başlayın. Gelibolu böreği, bir tür tepsi böreğidir. Sıvı yağ ile yağlamış olduğunuz tepsinin üzerine bir adet yufkayı kenarları dışarı sarkacak biçimde yerleştirin. Derin bir kap içerisinde böreğin harcını hazırlamaya başlayın. Kabukları ile beraber rendelemiş olduğunuz kabakları, bir tane yumurtayı, çok ince doğradığınız taze soğan, taze naneyi ve dereotunu kaşık yardımı ile birbirine iyice yedirin. Tuzunu ve karabiberini de attıktan sonra tercihe göre pul biber de ilave edilebilirsiniz. Yarım çay bardağı yağ ile kalan bir yumurtayı da çırparak böreğin ara katları için harç hazırlayın.

Tepsinin en altına yerleştirdiğiniz yufkanın üzerine bir kat daha yufkayı, elinizde küçük parçalar kopartarak yerleştirin ve üzerine yağlı yumurtadan biraz dökün. Orta kata tüm malzemeyi iyice yaymış olduktan sonra üzerine parça parça yufkalar yerleştirmeye ve yağlı yumurta gezdirmeye devam edin. Son katı da bu şekilde hazırladıktan sonra en alttaki yufkanın kenarlara sarkan kısımlarını böreğin üzerine kapatın. Kalan yağlı yumurta harcını böreğin en üstüne sürün. İki yüz dereceye ayarladığınız fırında böreğin üzerine nar gibi kızarana kadar on beş dakika boyunca pişirin.

Piştikten sonra, sıcak bir şekilde sunumu yapabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Çanakkale'nin Yöresel Yemekleri

Biga Köftesi

Biga Köftesi

Çanakkale yemekleri arasında bulunan Biga köftesi, İnegöl Köftesi’ne benziyor denilse de yediklerinde farkını hemen

İncir Dolması

İncir Dolması

Çanakkale yemekleri arasında bulunan incir dolması, farklı olduğu kadar da güzel. İncir Dolması Malzemeleri

Kabak Reçeli

Kabak Reçeli

Çanakkale yemekleri arasında bulunan kabak reçeli, sabah kahvaltılarında sevilerek tüketiliyor. Kabak Reçeli Malzemeleri Bir

Kiraz Reçeli

Kiraz Reçeli

Çanakkale yemekleri arasında bulunan kiraz reçeli, sabah kahvaltılarında sevilerek tüketiliyor. Kiraz Reçeli Malzemeleri Bir