Patlıcan Balığı

Patlıcan Balığı

Çanakkale yemekleri arasında bulunan patlıcan balığı oldukça kolay ve lezzetli yemekler arasında bulunuyor. Adında balık olması sizi şaşırtmasın sadece patlıcan, domates ve biber kullanılarak hazırlanıyor.

Patlıcan Balığı Malzemeleri

Orta boy patlıcan

Yeterli miktarda zeyinyağı

Beş adet domates

Yeşil biber

Tuz

Patlıcan Balığı Hazırlanışı

Patlıcanlar alacalı soyularak, parmak kalınlığında dilim dilim kesilerek acısının gitmesi adına suda bekletilir. Bir taraftan da domateslerin kabukları soyularak küp biçiminde doğranır. Yeşil biberler de ince ince doğranarak, birkaç diş sarımsak da ince ince doğranarak karıştırılır. Patlıcan sudan çıkartılarak zeytinyağı dökülmüş tepside sırayla dizilir. Üzerlerine yeşil biber, sarımsak ve domates ile karıştırılmış harç dökülür. Bir sıra daha dilimlenmiş patlıcan ile üzerleri kapatılır. En üste halka halka doğranmış domatesler konulur. Üzerine yeteri miktarda zeytinyağı dökülerek fırında pişirilir.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Çanakkale'nin Yöresel Yemekleri

Yumurtalı Börülce

Yumurtalı Börülce

Çanakkale yemekleri arasında bulunan yumurtalı börülce, oldukça lezzetli bir tarif. Yumurtalı Börülce Malzemeleri Yarım kilogram

Bakla Fava

Bakla Fava

Çanakkale yemekleri arasında bulunan bakla fava, Baklanın en güzel hallerinden biri olan zeytinyağlı fava,

Deniz Börülcesi Salatası

Deniz Börülcesi Salatası

Çanakkale yemekleri arasında bulunan deniz börülcesi salatası kesinlikle denenmesi gereken tarifler arasında yer alıyor.

Ekşili Börülce

Ekşili Börülce

Çanakkale yemekleri arasında bulunan ekşili börülce yaz aylarının vazgeçilmezi arasında. Börülce salatasının bu halini