Patlıcan Turşusu

Patlıcan Turşusu

Turşuyu herkes yapıyor, Çanakkale’de yapılanın ne farkı olabilir dediğinizi duyar gibiyim henüz Çanakkale usulü patlıcan turşusu yememiş, görmemişsiniz demektir.

Çünkü öyle bir turşu ki en azından kallavi bir ana yemek hazırlıyormuş gibi emek harcanıyor, patlıcanlar haşlanıyor, kereviz davet ediliyor, lahanalar ayrılıyor. İpe bağlanarak da hiç ayrılmamaları sağlıyor. Emek fazla olunca lezzeti de fazla oluyor.

Patlıcan Turşusu Malzemeleri

Üç kilo patlıcan

Bir adet lahana

Bir kilogram yeşil domates

Bir kilogram yeşil biber

Bir kilogram salçalık kırmızı biber

Dört adet havuç

Bir demet kereviz

Bir çay bardağı limon tozu

1,5 kg turşukur

Bir su bardağı tuz

Beş litre su

Patlıcan Turşusu Hazırlanışı

Patlıcanlar yıkandıktan sonra bıçak ile uzunlamasına çizilerek, yumuşayana kadar tencerede haşlanır. Domatesler, kırmızı ve yeşil biberler ile havuçlar ince ince kıyılır. Patlıcanların sayısına yeterek kadar lahanadan yapraklar ayrılır, geriye kalan lahanalar ince ince kıyılır. Diğer malzemeler ile karıştırılır. Bütün malzemeler, geniş bir kap içerisinde limon tozu ile harmanladıktan sonra, bir su bardağı tuz eklenir. Patlıcanların çizilmiş kısımlarından içleri açılır. Hazırlanan iç harç, patlıcanların aldığı kadar patlıcanların içerisine yerleştirilir. Kapak için ayrılan lahana, harcın üzerine örtüldükten sonra, harcın dağılmaması amacı ile, iple bağlanır ve kavanoza yerleştirilir. Patlıcanların arasına kereviz konulmasına dikkat edilmesi gerekli.

Kavanozda bulunan malzemenin üzerine su ve turşukur eklendikten sonra, malzemelerin üzerine ağırlık yapması amacı ile taş konulur ve ağzı kapatılır. Patlıcan turşusu iki hafta içerisinde yenmeye hazır hale gelir.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Çanakkale'nin Yöresel Yemekleri

Ekşili Börülce

Ekşili Börülce

Çanakkale yemekleri arasında bulunan ekşili börülce yaz aylarının vazgeçilmezi arasında. Börülce salatasının bu halini

Sarımsaklı Patates Köftesi

Sarımsaklı Patates Köftesi

Çanakkale yemekleri arasında bulunan sarımsaklı patates köftesi, yiyebileceğiniz en lezzetli patates olabilir. Patates toplarından

Peynirli Kabak

Peynirli Kabak

Çanakkale yemekleri arasında bulunan peynirli kabak oldukça lezzetli. Kabak sevmeyecek kişilerin bile sevmesini sağlayacak.

Patlıcan Döşeme

Patlıcan Döşeme

Çanakkale yemekleri arasında bulunan patlıcan döşeme; oldukça lezzetli bir yemek. Patlıcan, sarımsak ve yoğurdun