Patlıcan Turşusu

Patlıcan Turşusu

Turşuyu herkes yapıyor, Çanakkale’de yapılanın ne farkı olabilir dediğinizi duyar gibiyim henüz Çanakkale usulü patlıcan turşusu yememiş, görmemişsiniz demektir.

Çünkü öyle bir turşu ki en azından kallavi bir ana yemek hazırlıyormuş gibi emek harcanıyor, patlıcanlar haşlanıyor, kereviz davet ediliyor, lahanalar ayrılıyor. İpe bağlanarak da hiç ayrılmamaları sağlıyor. Emek fazla olunca lezzeti de fazla oluyor.

Patlıcan Turşusu Malzemeleri

Üç kilo patlıcan

Bir adet lahana

Bir kilogram yeşil domates

Bir kilogram yeşil biber

Bir kilogram salçalık kırmızı biber

Dört adet havuç

Bir demet kereviz

Bir çay bardağı limon tozu

1,5 kg turşukur

Bir su bardağı tuz

Beş litre su

Patlıcan Turşusu Hazırlanışı

Patlıcanlar yıkandıktan sonra bıçak ile uzunlamasına çizilerek, yumuşayana kadar tencerede haşlanır. Domatesler, kırmızı ve yeşil biberler ile havuçlar ince ince kıyılır. Patlıcanların sayısına yeterek kadar lahanadan yapraklar ayrılır, geriye kalan lahanalar ince ince kıyılır. Diğer malzemeler ile karıştırılır. Bütün malzemeler, geniş bir kap içerisinde limon tozu ile harmanladıktan sonra, bir su bardağı tuz eklenir. Patlıcanların çizilmiş kısımlarından içleri açılır. Hazırlanan iç harç, patlıcanların aldığı kadar patlıcanların içerisine yerleştirilir. Kapak için ayrılan lahana, harcın üzerine örtüldükten sonra, harcın dağılmaması amacı ile, iple bağlanır ve kavanoza yerleştirilir. Patlıcanların arasına kereviz konulmasına dikkat edilmesi gerekli.

Kavanozda bulunan malzemenin üzerine su ve turşukur eklendikten sonra, malzemelerin üzerine ağırlık yapması amacı ile taş konulur ve ağzı kapatılır. Patlıcan turşusu iki hafta içerisinde yenmeye hazır hale gelir.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Çanakkale'nin Yöresel Yemekleri

Biga Köftesi

Biga Köftesi

Çanakkale yemekleri arasında bulunan Biga köftesi, İnegöl Köftesi’ne benziyor denilse de yediklerinde farkını hemen

İncir Dolması

İncir Dolması

Çanakkale yemekleri arasında bulunan incir dolması, farklı olduğu kadar da güzel. İncir Dolması Malzemeleri

Kabak Reçeli

Kabak Reçeli

Çanakkale yemekleri arasında bulunan kabak reçeli, sabah kahvaltılarında sevilerek tüketiliyor. Kabak Reçeli Malzemeleri Bir

Kiraz Reçeli

Kiraz Reçeli

Çanakkale yemekleri arasında bulunan kiraz reçeli, sabah kahvaltılarında sevilerek tüketiliyor. Kiraz Reçeli Malzemeleri Bir