Tuzlu Sardalye

Tuzlu Sardalye

Çanakkale yöresel yemekleri arasında bulunan tuzlu sardalye, binbir emek verilerek, aylar harcanarak hazırlanan bir yemek. Enfes tadı, damaklarda uzun süren en güzel hatıra olarak kalıyor.

Tuzlu Sardalye Malzemeleri

Bir kilogram sardalye

Bir kilogram tuz

Tuzlu Sardalye Hazırlanışı

Sardalyeler, içleri temizlenmeden yarım kilogram tuz ile harmanlanarak, kanlarını salması amacı ile üç saat süre ile bir kap içerisinde bekletilir. Bekleme süresinin sonunda bir tenekenin dibine bir parmak kalınlığında iri tuz koyularak, sardalyeler aynı yöne bakar biçimde, sıkı dizilir. Bu işlem sardalyeler bitinceye kadar her katmanda devam eder. En üstte ise tuz yer alır. Tuzun üzerine, balıklara ağırlık yapması amacı ile en az bir kilogram ağırlığında taş konulur. Güneş almayan kapalı bir mekanda üç ay içerisinde yenilmeye hazır hale gelir. Tenekenin ağzı kapatıldıktan on beş gün sonra üzerinde yağ tabakası alınır. Bu işlem üç ay içerisinde beş altı kez tekrarlanır.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Çanakkale'nin Yöresel Yemekleri

Bakla Fava

Bakla Fava

Çanakkale yemekleri arasında bulunan bakla fava, Baklanın en güzel hallerinden biri olan zeytinyağlı fava,

Deniz Börülcesi Salatası

Deniz Börülcesi Salatası

Çanakkale yemekleri arasında bulunan deniz börülcesi salatası kesinlikle denenmesi gereken tarifler arasında yer alıyor.

Ekşili Börülce

Ekşili Börülce

Çanakkale yemekleri arasında bulunan ekşili börülce yaz aylarının vazgeçilmezi arasında. Börülce salatasının bu halini

Sarımsaklı Patates Köftesi

Sarımsaklı Patates Köftesi

Çanakkale yemekleri arasında bulunan sarımsaklı patates köftesi, yiyebileceğiniz en lezzetli patates olabilir. Patates toplarından