Yenice

Yenice, Kazdağlarının kuzey yamaçlarına kurulmuş olan, Çanakkale’nin en zengin bitki örtüsüne sahip ilçesidir. Yenice civarı Agonya olarak bilinen, biri büyük iki vadinin içinde yer almaktadır.
Yenicenin 1 beldesi 73 köyü vardır. İlçenin iklimi Akdeniz, Karadeniz ve kara ikliminin karışımı olan Marmara iklimi özelliklerini taşımaktadır. Yenice’nin %70’i ormanlık alanlarla kaplıdır. Yenice ormanlarında dolaşırken eşi bulunmaz görüntüler fotoğraflama şansına sahip olabilirsiniz.

Gümüşler Asartepe ve Sofular Asartepe olarak iki antik kentin üzerine kurulmuştur. 14. yüzyıl başında Karesi Beyliği ve daha sonra da Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Bölgeye Türkler’in yerleşmesiyle önce Yanoba ve Dalyanoba, daha sonra İnceköy ve Yeniceköy adı verilmiştir. İlerleyen zaman içinde Yenice adını almış, 1936 yılında Çanakkale’ye bağlanmıştır.

Kalkım Beldesi, güneyinde Kazdağları, kuzeyinde Asar Dağıyla yoğun bir ormanlık alan üzerindedir. Beldenin kuzeyinde Agonya Çayı bulunmaktadır. Ekoturizm, atçılık ve trekking yapmak için oldukça ideal bir bölgedir.

Her yıl eylül ayının ilk cuma günü Geleneksel Issız Cuma Hayrı yapılmaktadır, çiftçiler ve üreticiler arasında yapılan çeşitli yarışmalarda, en iyi seçilenlere ödüller verilmektedir.

Yenice Haberleri

Ak Parti Kadın Kolları Başkan Seçimleri Yapıldı11 Mart 2018 Pazar
Ak Parti Kadın Kolları Başkan Seçimleri Yapıldı
Kalkım Belediyesi’nden Afrin Harekatına Destek22 Şubat 2018 Perşembe
Kalkım Belediyesi’nden Afrin Harekatına Destek
Engelliler İçin Tacizden Korunma Eğitimi29 Kasım 2017 Çarşamba
Engelliler İçin Tacizden Korunma Eğitimi
ÇOMÜ Yenice MYO Yenilendi22 Kasım 2017 Çarşamba
ÇOMÜ Yenice MYO Yenilendi

Yenice Otelleri


Yenice Gezilecek Yerler


Yenice Videoları ve Fotoğrafları