Yenice

Yenice, Kazdağlarının kuzey yamaçlarına kurulmuş olan, Çanakkale’nin en zengin bitki örtüsüne sahip ilçesidir. Yenice civarı Agonya olarak bilinen, biri büyük iki vadinin içinde yer almaktadır.
Yenicenin 1 beldesi 73 köyü vardır. İlçenin iklimi Akdeniz, Karadeniz ve kara ikliminin karışımı olan Marmara iklimi özelliklerini taşımaktadır. Yenice’nin %70’i ormanlık alanlarla kaplıdır. Yenice ormanlarında dolaşırken eşi bulunmaz görüntüler fotoğraflama şansına sahip olabilirsiniz.

Gümüşler Asartepe ve Sofular Asartepe olarak iki antik kentin üzerine kurulmuştur. 14. yüzyıl başında Karesi Beyliği ve daha sonra da Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Bölgeye Türkler’in yerleşmesiyle önce Yanoba ve Dalyanoba, daha sonra İnceköy ve Yeniceköy adı verilmiştir. İlerleyen zaman içinde Yenice adını almış, 1936 yılında Çanakkale’ye bağlanmıştır.

Kalkım Beldesi, güneyinde Kazdağları, kuzeyinde Asar Dağıyla yoğun bir ormanlık alan üzerindedir. Beldenin kuzeyinde Agonya Çayı bulunmaktadır. Ekoturizm, atçılık ve trekking yapmak için oldukça ideal bir bölgedir.

Her yıl eylül ayının ilk cuma günü Geleneksel Issız Cuma Hayrı yapılmaktadır, çiftçiler ve üreticiler arasında yapılan çeşitli yarışmalarda, en iyi seçilenlere ödüller verilmektedir.

Yenice Haberleri

Kültür ve Tarım Fuarında Yenice’nin Yerel Ürünleri Sergilendi10 Eylül 2018 Pazartesi
Kültür ve Tarım Fuarında Yenice’nin Yerel Ürünleri Sergilendi
Geleneksel Issız Cuma Hayırı Yapıldı09 Eylül 2018 Pazar
Geleneksel Issız Cuma Hayırı Yapıldı
Lara Kalkım’da Sahne Aldı09 Eylül 2018 Pazar
Lara Kalkım’da Sahne Aldı
Muhterem İnce Yenice’de Hükümet Konağı’nı İnceledi30 Ağustos 2018 Perşembe
Muhterem İnce Yenice’de Hükümet Konağı’nı İnceledi

Yenice Otelleri


Yenice Gezilecek Yerler


Yenice Videoları ve Fotoğrafları