Yenice

Yenice, Kazdağlarının kuzey yamaçlarına kurulmuş olan, Çanakkale’nin en zengin bitki örtüsüne sahip ilçesidir. Yenice civarı Agonya olarak bilinen, biri büyük iki vadinin içinde yer almaktadır.
Yenicenin 1 beldesi 73 köyü vardır. İlçenin iklimi Akdeniz, Karadeniz ve kara ikliminin karışımı olan Marmara iklimi özelliklerini taşımaktadır. Yenice’nin %70’i ormanlık alanlarla kaplıdır. Yenice ormanlarında dolaşırken eşi bulunmaz görüntüler fotoğraflama şansına sahip olabilirsiniz.

Gümüşler Asartepe ve Sofular Asartepe olarak iki antik kentin üzerine kurulmuştur. 14. yüzyıl başında Karesi Beyliği ve daha sonra da Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Bölgeye Türkler’in yerleşmesiyle önce Yanoba ve Dalyanoba, daha sonra İnceköy ve Yeniceköy adı verilmiştir. İlerleyen zaman içinde Yenice adını almış, 1936 yılında Çanakkale’ye bağlanmıştır.

Kalkım Beldesi, güneyinde Kazdağları, kuzeyinde Asar Dağıyla yoğun bir ormanlık alan üzerindedir. Beldenin kuzeyinde Agonya Çayı bulunmaktadır. Ekoturizm, atçılık ve trekking yapmak için oldukça ideal bir bölgedir.

Her yıl eylül ayının ilk cuma günü Geleneksel Issız Cuma Hayrı yapılmaktadır, çiftçiler ve üreticiler arasında yapılan çeşitli yarışmalarda, en iyi seçilenlere ödüller verilmektedir.

Yenice Haberleri

Engelliler İçin Tacizden Korunma Eğitimi29 Kasım 2017 Çarşamba
Engelliler İçin Tacizden Korunma Eğitimi
ÇOMÜ Yenice MYO Yenilendi22 Kasım 2017 Çarşamba
ÇOMÜ Yenice MYO Yenilendi
Öğrencilerden Temizlik Maddesi Üretimi06 Kasım 2017 Pazartesi
Öğrencilerden Temizlik Maddesi Üretimi
Adalet Kurultayından Adalet Değil Sefalet Çıkar01 Eylül 2017 Cuma
Adalet Kurultayından Adalet Değil Sefalet Çıkar

Yenice Otelleri


Yenice Gezilecek Yerler